15 вересня до Вінниці з’їхались голови обласних державних адміністрацій більшості регіонів України, керівники регіональних офісів реформ, представники об’єднаних територіальних громад, ряду міжнародних організацій (GIZ, DESPRO та ін). Комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів із розширення Йоганнес Ган та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман їм презентували проект програми «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку».
Децентралізація в Україні набирає нових обертів. Уряд спільно з Європейською Комісією запускає новий масштабний проект, спрямований на підтримку місцевого самоврядування. Перебуваючи у Вінниці Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нагадав, що запуск децентралізації в Україні давався дуже важко: «В 2014 році, коли я отримав першу пропозицію увійти в Уряд, я сказав: я готовий прийти працювати в Уряд, але є у мене одна мета, якою я буду займатись кожен день – децентралізувати владу, щоб ми дали більше можливостей місцевому самоврядуванню. Я сказав тоді Прем’єр-міністру Яценюку, що це буде дуже важко. Тому що на всіх рівнях є ті, хто проти того, щоб проводити ці зміни. Але я прийшов в центральну владу не для того, щоб змінювати свої погляди, а навпаки – використати цей інструмент для реальної децентралізації. І ми дуже швидко з експертним середовищем напрацювали і затвердили Концепцію реформи місцевого самоврядування в Україні – це був перший стратегічний документ. І далі нам вдалось в тому Уряді напрацювати пакет законів, який зрушив цю реформу з місця. Попри те, що не було підтримки в українському парламенті. Потім вже як голові Верховної Раді мені вдалось об’єднати депутатський корпус в питаннях децентралізації, щоб приймати ці рішення і закони. В 2015 році ми розпочали фінансову децентралізацію. І сьогодні можна констатувати факт, що бюджети об’єднаних громад збільшились від двох, п’яти, а навіть і в 7 разів!»
А вже відсьогодні в Україні стартує програма ЄС «U-LEAD з Європою», на яку Європейська Комісія виділяє більше 100 млн євро фінансової допомоги. Кошти підуть на реформу децентралізації в Україні на період до 2020 року. Протягом вересня в 4-х містах нашої держави відбудуться презентації цієї програми на широкий загал. На думку її ініціаторів, ефективність реформи залежить від спроможності об'єднаних територіальних громад в Україні за підтримки офісів реформ та агенцій регіонального розвитку адаптуватися до нових форм управління міським та регіональним розвитком. Програма ЄС готова реалізувати закладений в основу реформи потенціал із залученням міжнародних експертів для зміцнення нових засад та форм управління в умовах конституційної реформи.
Першим містом, де розповіли про деталі Програми «U-LEAD з Європою», стала Вінниця. Участь у презентації взяли голови ОДА 18 регіонів України, представники об’єднаних територіальних громад та координатори регіональних офісів реформ, а також представники різних міжнародних організацій, які працюють по проектах міжнародної технічної допомоги для України.
«Цей проект, який сьогодні розпочинається, дорівнює більше 3 млрд грн. І буде спрямований на те, щоб підтримати місцеве самоврядування, надати нові знання, реалізувати нові інфраструктурні проекти, підвищити спроможність громад. Цей процес пішов, і ніхто його не зможе зупинити. Сьогодні центральна влада має абсолютну політичну волю передачі і повноважень, і ресурсів, і, беззаперечно, відповідальності. Я наголошую – я вірю в те, що ця реформа змінить нашу країну! І хочу побажати усім, щоб ми на цьому шляху були успішними. Я хочу сказати вам, як людина, яка ініціювала цю реформу: я буду кожного дня боротись за успіх цієї реформи, боротись за те, щоб захищати децентралізацію. З вашою підтримкою ми отримаємо спільний успіх», - сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
«Ми зібралися сьогодні, щоб започаткувати величезну програму, яка говорить про те, що ми будемо підтримувати українські реформи, - зазначив Єврокомісар Йоганнес Ган. – Я пам’ятаю, як все починалось. Декілька років тому, коли ми вперше зустрічалися з паном Гройсманом у Брюсселі, я тоді ще був комісаром з питань регіональної політики, - ми обговорювали, яким чином ми можемо зробити свій внесок в справжню політику децентралізації в Україні». На думку Єврокомісара, починаючи від 2014 року Україна добилася значного успіху: децентралізація вже дозволяє місцевим бюджетам отримати фінанси і відповідні гроші на соціальну структуру, систему освіти, систему охорони здоров'я. Але потрібно використовувати нові можливості, продовжувати надавати нові повноважними місцевим владним структурам.
Йоганнес Ган зазначив, що реалізація програми «U-LEAD з Європою» буде здійснюватися спільними зусиллями, а також додав: «До нашого проекту підключились Німеччина, Данія, Польща і Швеція, ми координуємо свої зусилля зі Сполученими Шатами, Канадою І Швейцарією. Загалом ідеться про допомогу в розмірі більше 100 мільйонів євро. Наші партнери будуть працювати з українською владою для того, щоб підвищити навички і знання виборних представників, адміністративних працівників, ідеться про фінансовий менеджмент, прозорість, систему залучення громадськості, підвищення можливостей міністерств у співпраці з місцевою владою. І, зрештою, ми на місцевому рівні будемо створювати нові можливості, аби вони могли користуватися міжнародними ресурсами».
Куратором Програми «U-LEAD з Європою» є Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GIZ Ukraine). Загальна мета програми – зробити внесок у створення багаторівневого управління, що є прозорим, підзвітним і адаптивним до потреб населення. Вона складається з двох основних компонентів: підвищення рівня інституційного розвитку органів влади на всіх рівнях для ефективної реалізації децентралізації та регіональної політики; створення більше 600 Центрів надання адміністративних послуг та забезпечення активної участі громадян у місцевому розвитку. Пріоритет буде надаватись добровільно об’єднаним громадам.
Презентація Програми «U-LEAD з Європою» завершилась підписанням Меморандуму між всеукраїнськими асоціаціями, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та проектом GIZ про створення Центру підтримки розвитку місцевого самоврядування.
Фото з сайтів Урядовий портал та офіційного сайту Вінницької міської ради