Нещодавно ми розповідали історію вінничанки, яка випадково стала ювеліром, але неймовірно полюбила свою роботу. Продовжуючи тему цікавих професій, ми поспілкувалися з ковалем, який розповів про особливості та ризики обробки металу. Відомо, що метод гарячої ковки пращури українців практикували ще задовго до нашої ери. Особливого розвитку ця професія набула в Київській Русі, тоді ж практикували мандрівне ковальство.
Андріан Кирилюк активно займається обробкою металу з 2006 року, але здібності до цієї справи проявилися ще раніше.
- В дитинстві в років 13-14 пішов підпрацювувати на станцію техобслуговування, і в мене одразу виходило робити те, чого інші довго вчаться. Можна сказати, що все розпочалось як хобі, але ковальство вже тоді було всередині мене.
Зараз у чоловіка є майстерня з усім необхідним обладнанням. Якщо раніше для ковальства достатньо було горна (печі), декількох ковадл, молота та щипців, то зараз вже ця процедура більш механізована. У середині ХІХ століття винайшли гідравлічний прес, який допомагає сучасним ковалям отримати більше необхідної сили для формування певного виробу.
- Метали використовую різні, в залежності від роботи, але варто зазначити, що будь-яка товщина піддається до роботи. Ковальство можна порівняти з витинанками з паперу, але треба трохи більше зусиль докласти.
Як виявилось, існує певна спільнота ковалів, де майстри спілкуються, товаришують та допомагають один одному, не зважаючи на конкуренцію. Андріан Кирилюк зізнається, що зараз дуже багато людей, які називають себе ковалями, але насправді не є майстрами. Вони мають зварювальний апарат і болгарку, але вироби не є якісними та оригінальними.
- Я роблю різні речі, починаючи від елементарних каркасів і закінчуючи найскладнішими видами воріт з усіма хенд-мейд деталями. Відповідно, такі речі коштують дорого, тому на даний час оригінальних замовлень менше. Люди не можуть дозволити собі велику вартість кованого виробу, тому ми змушені робити більш простіші речі.
Також Андріан розповів, що в роботі з металом постійно стикаєшся з небезпекою. Це можуть бути і удари, і опіки, а також небезпечні випари від плавлення, якими дихають майстри. Доведено, що в легенях ковалів осідають ошурки, які неможливо вивести, тому така робота вкорочує віку.
Ковалі в певній мірі художники, адже збирають малюнки з металу. Кінцевий вигляд виробу залежить від розмови з замовником, від інтер’єру будинку або певних побажань, а також від фінансових можливостей. Скільки буде виготовлятись виріб дуже важко сказати, оскільки для цієї роботи важливе натхнення та взаєморозуміння з клієнтами.
- Я можу сказати, що все буде готово через місяць, але зробити за тиждень, коли буде натхнення. Якщо у мене немає настрою, то я навіть не піду на роботу. Бувають випадки, коли люди приходять і кажуть я вам дам залізо, а ви мені зробіть. Але ж вони не йдуть в магазин з м’ясом, обмінюючи його на ковбасу.