16 вересня 2016 року у Вінниці запрацював перший і єдиний Музей української марки. В переважній більшості у ньому буде представлена колекція американця українського походження Олександра Балабана. Відтепер усі бажаючі зможуть не тільки подивитись на поштові марки та конверти, які були виготовлені ще у 19 столітті, а й відкрити для себе нові грані історії України. За оцінками американської асоціації філателістів, це найбільша колекція українських марок у світі.
В колекції Балабана є багато цікавих екземплярів.
- Марка «Проголошення Незалежності Карпатської України 15 березня 1939».
- Марка на авіалист Львів-Відень з надпечаткою авіапошти та печатками львівської пошти на марках Австрії для першої регулярної поштової лінії Відень — Краків — Львів — Київ (1918).
- Поштові марки Західно-Української Народної Республіки
- Є марки Російської імперії, але гашені українським тризубом – Олександр Балабан каже, що «…Петро Перший знищив історію України, але забув знищити наш тризуб, який залишився на багатьох марках. Цей символ є свідченням того, що історія нашої держави сягає ще часів Володимира Великого. Саме ми є спадкоємцями Русі, а не варвари на сході».
- Є марка Гомеля, який на той час був частиною України. Є марка з Ростова-на-Дону, теж погашена тризубом.
- Представлена марка 1919 року з Покуття - одна з восьми, які ще збереглися у світі.
- Є марка, аналогів якої у світі збереглося лише п'ятнадцять екземплярів.
Довідково
Олександр Балабан, якому вже за 60, проживає у США. Прямих нащадків не має, тому хвилюється за подальше збереження фондів. Саму колекцію його батько розпочав збирати ще в середині 20 сторіччя. Кількість марок, які входять до неї, достеменно невідома, бо повна каталогізація колекції ще не проведена, але приблизно їх зібрано понад 10 тисяч. У 20-х роках минулого сторіччя багато марок з тильного боку помічені щодо справжності відомими філателістами, які видавали каталоги.
Батько Олександра Балабана, - Яків Балабан, - був сотником Армії УНР. Народився 1898 р. у селі Писарівка-Волоська біля Ямполя Вінницької області. Після поразки війська УНР брав участь у повстанському русі. Зокрема, брав участь у битвах під Бродами, Крутами, в «Зимовому поході» у 1918 – 1919 рр. Під Крутами, де 300 студентів віддали свої життя у спробі зупинити наступ більшовиків на Київ, він був офіцером артилерійського відділу. Зимовий похід завершився трагічно, коли троє з чотирьох солдатів помирало від тифу, спричиненого виснаженням. Балабан вижив після тифу, але був одним з небагатьох, кому пощастило вціліти. Згодом він емігрував до Чехословаччини. Потім переїхав до Сполучених Штатів Америки, де помер в 80-річному віці.