Поради експерта: як зберегти здоров’я дітей

Не зважаючи на те, що карантинні заходи дещо послабшали, українці все ще зазнають стресового впливу від обмежень, що пов’язані с карантином. Особливо від цього потерпають діти.

Під час карантину 2020 і обмеження соціального життя діти випали з звичного режиму, втратили можливість нормального спілкування з однолітками, розвиваючих занять, повноцінних прогулянок. Карантин поставив нас обличчям до незвичних для нас викликів.

Поради експерта: як зберегти здоров’я дітей

На думку експерта з здорового харчування Ольги Ільюхіної, автора освітнього проекту «Здорове харчування для дітей», підчас карантину ми можемо спостерігати масове порушення енергетичного балансу, коли все більше калорій надходить в організм, і все менше калорій витрачається.

З чим стикаються всі сім’ї під час карантину?  «Думаю, що більшість зі мною погодиться. Що ми спостерігаємо вдома?
 

  • Здається, що вся родина постійно їсть. Холодильник протягом дня набирає не менше переглядів, ніж популярні відео на Youtube чи TikTok. Батькам доводиться готувати їжу «в промислових масштабах». Особливо важко родичам підлітків, які, здається,  постійно хочуть їсти.
  • Діти не хочуть рухатися. Не хочуть робити ранкову зарядку, кудись виходити. Їх задовольняє майже цілодобове сидіння в гаджетах.
  • Стрес непомітно наростає. З кожним днем карантину, і як дорослі, так і діти шукають прості способи зменшити напругу – наприклад, схрумати щось «смачненьке»» - розповіла фахівець зі здорового харчування.

Поради експерта: як зберегти здоров’я дітей

Також Ольга Ільюхіна додала, що за даними від «розумних ваг», за один місяць карантину в середньому американці набрали майже по 100 г ваги, а 37% користувачів – близько 500 г (дані від 450 000 ваг, що підключені до Інтернет). По Україні таких даних немає, а ось китайці набрали в середньому вже по 250г, британці – 160г, французи – 86г.

Ольга Ільюхіна надала поради, що робити батькам, щоб діти не вийшли з карантину у вигляді пухкеньких мультяшних героїв, які можуть переміщатися тільки на літаючих кріслах, до яких приєднані бутлі з солодкою водичкою?

Поради експерта: як зберегти здоров’я дітей

Що робити:

  • Зберігати спокій! Не критикувати, не читати моралі, а забезпечити основні умови для здорового харчування дітей. І, звичайно, очолити цей процес – показати все на власному прикладі.
  • Перевірити домашні запаси і перестати закуповувати шкідливу їжу. Якщо дома не буде печенька, цукерок, сосисок, ковбас, солодкої води – апокаліпсис не настане. Просто ви перестанете їсти «сміттєїжу». Діти до цього призвичаяться навіть швидше, ніж дорослі. Чого очі не бачать – того серцю не жаль!
  • Привчати себе і дітей додавати овочі або фрукти до кожного прийому їжі. Щонайменш 5 порцій овочів і зелені плюс 2 порції фруктів і ягід на день – це той об’єм, до якого варто прагнути. Свіжі, заморожені, сезонні, місцеві – здорове меню не має бути дорогим!
  • Залучати до приготування їжі і до сервірування столу усіх членів родини. Ви не повірите, як швидко ваші діти навчаться готувати десерти самостійно, якщо ви перестанете купувати магазинну кондитерку. В цьому випадку задача батьків – допомогти дітям обрати здорові рецепти, і забезпечити наявність корисних інгредієнтів. Наприклад, зараз чудовий час, щоб перейти від білого борошна до набагато більш корисних цільнозернового, вівсяного, кукурудзяного та інших.
  • Графік прийому їжі має бути досить жорстким. Повідомте дітям, що кухня працює лише в певні години, і точно зачиняється після 20.00. Постійне під’їдання – дуже нехороша звичка, тому ви маєте чітко окреслити час сніданку, обіду, вечері. Між цими прийомами їжі дитина може влаштувати собі один перекус. В інший час – жодних підгризань. Найкраще допомагає - бути зайнятим, щоб думки навіть не схилялися в бік їжі.
  • Будь ласка, не використовуйте їжу як нагороду, не давайте дітям солодке замість «медальки». Краще просто висловіть своє захоплення і підтримку словами. Не за’їдайте стрес або нудьгу, знайдіть інші способи приборкати тривогу і зайняти свій час – вивчіть нові вправи або танець, почніть вирощувати мікрогрін на балконі, пограйте в настільні ігри разом, позбирайте пазли… Варіантів є море, просто зупиніться і подумайте про них, коли рука в черговий раз потягнеться за чимось нездоровим.

І ще раз повторимо, що найпершим і найважливішим кроком до захисту організму від хвороб є правильне збалансоване харчування та раціональна фізична активність.  Кожна частина нашого тіла, включаючи імунну систему, працює краще, коли вона захищена від впливу негативних факторів навколишнього середовища  та підтримується  здоровими звичками.

Поради експерта: як зберегти здоров’я дітей

Нагадуємо, що в Україні триває Тиждень громадського здоров'я, який також проводиться в цей час в біль ніж 50 державах Європейського регіону. Виконавчий директор Європейського тижня громадського здоров’я Дінеке Пагет зазначила, що Тиждень було ініційовано з метою «показати повну картину здоров'я населення, співпрацюючи з нашими європейськими партнерами».В цьому році, головною темою Тижня є збереження здоров’я підчас пандемії COVID-19.



Переглядів: 3475
Поширень: 0