Четвертий рік поспіль в Україні продовжується децентралізація, об’єднуються громади, передаються повноваження на місця, а разом з тим поглиблюються і секторальні реформи , серед них – медична сфера. Вінницький Цетр розвитку місцевого самоврядування запросив працівників медичних закладів ОТГ області на семінар «Фіаннсовий план закладів охорони здоров’я первинного рівня», що пройшов за підтримкиПрограми « U-LEAD з Європою».
До обговорення питань організації роботи медичної сфери в ОТГ були запрошені представники громад Вінниччини та експерти - радник Вінницького ЦРМС з муніципальних послуг Віталій Швець та регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я Таміла Лепьошкіна.
Тематика семінару включала обговорення механізмів фінансового менеджменту, управління персоналом, оплати праці, моделей фінансування КНП, а також обмін досвідом успішних підприємств.
«Заклади охорони здоров’я перетворюються з бюджетних в комунальні підприємства, вони починають господарювати в інших умовах, а це фінансовий план, штатний розпис, зарплата, податки та інше. Всі ці речі нові для бюджетних установ. Коли ми, експерти Центру почали спілкуватись із медиками в громадах, виявилось, що питань надзвичайно багато - відтак розпочинаємо серію навчальних заходів та інформаційних сесій для них. От сьогодні у нас близько 50 осіб – головні лікарі, головні бухгалтери ЦПМСД громад, вони активні, уважні та мають багато запитань, адже комунальна сфера для них нова», - зауважив Віталій Швець, радник Вінницького ЦРМС з муніципальних послуг.
«Новостворені центри первинної медико-санітарної допомоги в громадах – це установи з новим статусом, який передбачає врахування в роботі Господарського кодексу, Податкового кодексу, норм трудового законодавства. З перших кроків заклади мають правильно вибудувати свою діяльність, віднайти стимули в оплаті праці, в ефективному господарюванні і варто не забувати про якість, відтепер послуги мають бути конкурентними, адже кожен пацієнт має право змінити лікаря в будь-який час», - пояснила Таміла Лепьошкіна, регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я.
В ході семінару учасники ознайомились із успішним досвідом організації первинної ланки медицини у м. Кам’янець-Подільський, а також подискутували з питань реформування галузі.
«Наш ЦПМCД створений 1 червня 2018 року, з огляду на майбутнє приєднання 4 населених пунктів до громади. До його складу увійшли амбулаторія загальної практики та 4 ФАПи із сіл громади. Населення ОТГ складає 4500 осіб і якщо раніше було 4 лікаря, то зараз маємо 2,5 ставки. Заклад фінансується Національною службою охорони здоров’я – це зарплати, окремі медичні аналізи та обладнання, енергоносії, але щодо ремонтів – це місцеві бюджети і тут ще є питання, потрібні роз’яснення. Ми не можемо надавати платні послуги , наші кошти - благодійність, оренда та фінансування НСОЗ. Навчання та практика потрібна, адже у багатьох колег відсутні навички адміністрування, як і в мене – 5 років працювала лікарем, тож потрібно здобувати нові знання з управління закладом в нових умовах», - зазначила Інна Пересунько, головна лікарка КНП «Шпиківський ЦПМСД» Шпиківської сільської ради.