Як інтегрувати місце пам’яті у концепцію реконструкції площі Перемоги, обговорили у Вінниці під час зустрічі з родинами загиблих

У Вінниці на площі Перемоги має з’явитися простір, який символізуватиме не лише пам’ять, а й утвердження життя. Такою є головна ідея, яка була озвучена під час засідання Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки за участю ініціативної групи, яка представляє родини загиблих внаслідок російського теракту 14 липня. Зустріч провели заступники міського голови Галина Якубович та Сергій Матусяк. На неї також запросили архітекторів зі столиці, які брали участь у розробці Концепції реконструкції площі Перемоги 2019 року. Саме на її основі відбуватиметься інтеграція нового бачення, що відповідає запитам сьогодення. В результаті наради були напрацьовані шляхи подальшої комунікації із представниками ініціативної групи вінничан та окреслені головні завдання, які стоять перед розробниками проєкту в рамках попередніх архітектурних рішень.

На початку наради, усі присутні хвилиною мовчання вшанували невинно загиблих внаслідок російського теракту 14 липня. Ця трагедія відгукується болем не лише в серцях близьких 28 загиблих, а й усіх вінничан.

Нагадаємо, вже з липня департамент архітектури та містобудування опрацьовує питання щодо інтеграції місця пам’яті у рамках Концепції реконструкції площі Перемоги. Ще у 2019 році у результаті загальноукраїнського архітектурного конкурсу було обрано найкращий проєкт. Розробила його Київська студія ландшафтної архітектури Максима Коцюби спільно з архітектурною студією «Шовк».

Під час зустрічі представники ініціативної групи представили свої пропозиції щодо елементів меморіального місця. На презентованому ескізі – голуби, що здіймаються в небо. Пропонують також висадити сквер сакур. Близькі загиблих кажуть, що хочуть, аби цей простір був не лише про вшанування, а й про життя і майбутнє. Це місце має бути привабливим для містян і вписуватись у загальну концепцію площі, додають вони.

«У мене під час теракту загинула донька. Вона не дожила до своїх 19 років два тижні, - з сумом розповідає Дмитро Борівський, голова БО «Міжнародний благодійний Фонд пам’яті жертв та допомоги постраждалим від російського теракту в м. Вінниця, Україна, 14 липня 2022р.». – З ініціативною групою ми вирішили створити сквер пам’яті всіх людей, які загинули від російського теракту. Для міста – це має бути місце, де можна було б покласти квіти, вшанувати пам’ять. Ми це бачимо у вигляді скверу. Це має бути мала архітектурна форма, щоб не заважала нікому, не відлякувала людей. Ми пропонуємо, щоб Фонд, у зв’язку із тим, що зараз обмежений бюджет, взяв участь у проєктуванні й повністю взяв на себе його будівництво».

«Ми звертались також до Міністерства оборони, обговорювали це питання з обласною військовою адміністрацією й з архітекторами області. Є розуміння у нас всіх вже, що є така ідея створити комплексну групу, - каже голова правління Експертної Ради суспільних досліджень у сфері національного здоров’я та соціального захисту Інна Березюк. - Ми хотіли б також звернутись до проєктувальників. Так - це місце пам’яті і для родин і для всього міста. Але це має бути також місце, де буде створюватися життя, щоб не тільки згадували загиблих, але і, щоб люди раділи тому, що місто живе. Поряд знаходиться РАЦС, а тому реєстрація нового життя, нової сім’ї - все відбувається там. Ми хочемо, щоб цей сквер став таким, привабливим місцем, до якого можуть усі 4 сезони приходити вінничани з надією, зі щасливими обличчями також».

Для того, щоб інтегрувати нові сенси у концепцію реконструкції площі Перемоги, київські архітектори напрацюють пропозиції. Після цього відбудеться серія зустрічей із залученням експертів та ініціативної групи вінничан, де розглянуть надані варіанти, враховуючи висловлені побажання, а також особливості площі, як транспортного вузла та активного громадського простору, в тому числі з урахуванням роботи будинку побуту та відновлення «Будинку офіцерів». До процесу долучать усіх причетних.

Наразі відповідна робота відбувається й на рівні обласної військової адміністрації та групи архітекторів.

«Ми маємо вийти на системне рішення. Не розглядати як щось окреме: «Ювілейний», Будинок офіцерів, сквер чи паркування, а взяти сьогодні у роботу повністю всю територію. Подивитися на неї з урахуванням тієї ситуації, яка є. Маємо зараз зібрати всі можливі пропозиції з цього приводу та варіанти. Розглянути їх з містобудівної точки зору, а потім зайти в процедуру консультацій з власниками цих об’єктів, і з власниками та користувачами земельних ділянок, це вже технічні питання. Нам на сьогодні потрібно визначитись концептуально, як ми хочемо бачити цю площу, що ми очікуємо від цієї території», - зазначив заступник Вінницького міського голови Сергій Матусяк.

«Ми розуміємо, що для всіх вінничан це місце пам’яті, воно залишиться таким навіки. Це страшна трагедія, яка торкнулася усіх. Всі знають, скільки загинуло людей, скільки постраждало, тому більшість вінничан підтримують цю ідею і будуть брати участь у створенні такого місця пам’яті», - підсумувала заступниця міського голови Галина Якубович.



Переглядів: 1020
Поширень: 0