На території Іллінецької громади виявили випадок захворювання домашньої собаки на сказ. Собаку на початку вересня покусала лисиця. Кілька днів назад собака померла, а труп спалили. Власників тварини ізолювали, а людей, які з ними контактували – вакцинували.
Про це повідомили в Іллінецькій міській територіальній громаді.
«Нещодавно спеціалістами служби ветеринарної медицини в селі Василівка Василівського старостинського округу виявлено захворювання тварини на сказ.
Встановлено, що 9 вересня червона лисиця покусала собаку в одному з домогосподарств. 18 вересня в собаки з'явились ознаки захворювання на сказ. Власники тварини собаку ізолювали й лише 20 вересня повідомили спеціалісту ветеринарної медицини про даний випадок. 24 вересня собака померла», – повідомляють в громаді.
Фахівцями Іллінецької державної лікарні ветеринарної медицини було проведено відбір патологічного матеріалу, з дотриманням правил техніки безпеки, для подальшого лабораторного дослідження у Вінницькій регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби для встановлення діагнозу. Відповідно до звіту про результати випробовувань патологічного матеріалу № 005050 п.м./22 від 25 вересня 2022 року було підтверджено захворювання тварини на сказ.
Труп собаки знищено шляхом спалювання, залишки закопано на глибину одного метра та засипано хлорним вапном, в місцях перебування тварини у дворі власника проведено вимушену дезінфекцію та щеплення всіх наявних тварин.
Під час проведення епізоотичного розслідування разом з фахівцями ВСП Іллінецького відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю профілактики хвороб МОЗ України» виявлено 5 осіб, які контактували з хворим на сказ собакою. Їх направлено в КНП «Іллінецька міська лікарня» міської ради для проведення вимушеного щеплення проти сказу.
Довідка.
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом, який уражує центральну нервову систему і закінчується летально. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча. Варто зазначити, що людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки – з-поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки.
До уваги власників домашніх тварин
З метою запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх тварин проти цієї хвороби. У разі прояву клінічних ознак захворювання слід негайно звернутися до спеціалістів державних установ ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.
У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою запобіганню зараження та загибелі домашньої тварини.
Застереження жителям громади
При всіх подібних контактах (укусах) з хворими тваринами необхідно :
- промити рану (подряпину) великою кількістю проточної води з милом
- обробити рану йодною настройкою
- накласти стерильну пов’язку
- звернутись у медичний заклад.