Землетруси в Україні: правила поведінки під час підземних поштовхів

Вчора у Туреччині стався потужний землетрус, потім поштовхи відчули у Румунії та Молдові. У зв’язку із цим нагадуємо, як діяти в умовах такої надзвичайної ситуації, що можна, а чого краще не робити, і де ховатися.

Землетруси в Україні

Землетруси – це поштовхи та коливання поверхні землі, які виникають через раптові зміщення та розриви у земній корі. Вони передаються на великі відстані у вигляді сильних коливань. Щороку в світі трапляється в середньому близько 58 тис. змелетрусів. Але визначити, де і коли станеться наступний поштовх – неможливо.

В Україні траплялися сильні землетруси: у 1977 та1981 роках. Їх магнітуда була 7 балів і більше. 

Найпотужнішим в Україні був землетрус 4 березня 1977 року. Він тривав менше хвилини. Поштовхи відчували не тільки українці, але й мешканці великої частини сходу Європи. Епіцентр землетрусу був у Румунії, інтенсивність сягала 8-9 балів. Тоді число жертв у сусідній країні налічувало півтори тисячі осіб, десятки будинків було зруйновано.

Як діяти під час землетрусів

  • Якщо про надзвичайну ситуацію попередили завчасно, потрібно покинути приміщення, а перед цим вимкнути газ, світло, нагрівальні пристрої, якщо опалення дров’яне – погасити піч. Варто взяти найнеобхідніші документи, їжу, медикаменти та вийти надвір. На вулиці слід швидко відійти від високих будівель, та рухатися в напрямку відкритої місцевості, наприклад, спортивних майданчиків, площ. 
  • Варто постаратися зберігати спокій, оскільки вчені довели, що землетруси викликають  сильний стрес, під час якого людина може сама собі нашкодити.
  • Якщо попередження не було, але землетрус вже почався, і ви знаходитеся у приміщенні – перейти у безпечне місце: сховатися під стіл, зайти у дверний отвір, або в куток, триматися подалі від предметів, що можуть впасти. 
  • Не варто йти до сходів або ліфтів, якщо перебуваєте у багатоповерхівці. Ліфти, найімовірніше, зупиняться, а сходові клітини будуть зайняті людьми.  
  • Не потрібно лякатися, якщо відключать світло, або почнуть лунати сигнали тривоги. Також слід бути готовими до звуків биття посуду, скла та гуркоту від падіння предметів.
  • Якщо ви знаходитеся в небезпечній споруді та розумієте, що краще вибиратися, ніж залишатися всередині – вибігайте обережно, щоб не натрапити на обірвані дроти та інші джерела небезпеки, та не попасти під уламок.
  • Якщо ви перебуваєтеся на вулиці, краще віддалитися від будівель, стовпів та ліній електропередачі.
  • Якщо землетрус застав вас за кермом автомобіля, потрібно зупинити рух, припаркувавшись подалі від будинків і мостів, та залишатися у машині.

Зауважимо, що після того, як землетрус, на перший погляд, вже завершився, можуть бути повторні поштовхи через кілька хвилин або навіть діб.



Переглядів: 8024
Поширень: 14