Полярне сяйво над Україною: де ще у світі спостерігали червоне світіння та чим воно викликане

У ніч із 5 на 6 листопада в низці країн, зокрема в Україні, спостерігали північне сяйво червоних відтінків. Так, про світіння повідомляли на Київщині, Чернігівщині, Одещині, Черкащині, Харківщині, Донеччині, у Кіровоградській, та інших областях.

 Про це пише The Village.

Місцевий телеграм канал Реальна Вінниця також повідомила про сяйво над Вінницею та Вінницькою областю.

Північне сяйво над Київщиною. Фото: Бучанська міська рада

Цікаво, що сяйво спостерігали  і в сусідніх з Україною Польщі, Молдові, Угорщині та Румунії, а також у Болгарії, Франції, Британії та інших країнах.

Явище пов'язане з потужною геомагнітною бурею, що сталася через бомбардування планети викидом корональної маси, який відбувся на Сонці за кілька днів до появи світіння, пояснив астроном із Харкова Володимир Кажанов.

«Червоний [колір сяйва] – це якраз той колір, який дає атомарний кисень в іоносфері. Кожний сорт молекул, коли він збуджується, а потім, повертаючись у свій нормальний стан, випромінює свою довжину хвилі й свій колір. На якій висоті, які молекули або атоми збуджуються під впливом висипання частинок з хвоста магнітосфери – такий колір ми бачимо», – розповів завідувач відділу радіофізики та геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України Андрій Залізовський «Суспільному».

Щоб побачити сяйво, потрібно знайти місце для спостереження без світлового забруднення, подалі від ліхтарів вуличного освітлення і високих дерев чи будинків, відзначає Володимир Кажанов. Якщо не вдається побачити світіння неозброєним оком, астроном радить спробувати зробити фото смартфоном, налаштувавши зйомку з довгою експозицією, або фотоапаратом на штативі з довгою витримкою в 5–20 секунд.

Явище повторюватиметься в майбутньому, але спрогнозувати точний час його появи складно, відзначає Кажанов.

 Довідка!

Полярне, або північне сяйво – це атмосферне оптичне явище, яке з’являється тоді, коли верхні шари атмосфери Землі починають світитися через взаємодію магнітосфери планети із зарядженими частинками сонячного вітру (потік протонів і нейтронів).

Зазвичай північне сяйво спостерігають у Норвегії, Фінляндії, Швеції, Ісландії, Гренландії, Канаді, США, Шотландії, тобто на відстані відстані 20–35° від магнітних полюсів Землі одночасно на всіх довготах, але з різною інтенсивністю. Київ розташований на широті 50°.



Переглядів: 1071
Поширень: 0