Учора, 12 грудня, у Вінниці відбувся захід, присвячений Європейському Зеленому курсу, в рамках якого відбулася подія під назвою "День зеленого бізнесу". На цьому заході зібралися місцеві мешканці, підприємці та науковці в галузі екології для обговорення найкращих практик переходу до зеленої економіки. Основна увага була спрямована на мінімізацію впливу на енергомережі через використання відновлюваних джерел енергії та інші ініціативи.
Організаторами заходу виступили громадські організації "Він-Ресурс" та "Екодія" за підтримки департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради. Заступник міського голови Сергій Матусяк підкреслив, що Зелений курс є чіткою програмою, спрямованою на збереження довкілля для майбутніх поколінь, і розвиток зеленої економіки виступає логічною реакцією на зміни, необхідні для прогресу та розширення бізнесу.
“Зелений курс, який затвердила торік Вінниця, спрямований на запобігання змінам клімату та адаптацію до них, а також збереження різноманіття, нульове забруднення, ведення екологічно чистої промислової політики та низки інших результатів, яких ми можемо досягнути всі разом. Наша громада стала першою в Україні, де офіційно задекларували такі наміри, наслідуючи європейський документ. Хочеться подякувати вітчизняним та іноземним партнерам, які з розумінням ставляться до викликів, які перед нами стоять і допомагають нам їх вирішити. Всі ми з вами розуміємо, що зміни клімату – це невідворотний процес і, врешті, це результат активної діяльності людства. Переконаний, що подібні заходи, як от День зеленого бізнесу необхідні для розвитку кругозору та зміни у сприйнятті того, що здається звичним. Наші спікери сьогодні розкажуть про нові тенденції та інструменти, які використовують у своїй роботі при переході на зелену економіку, яка є невід’ємною складовою ЄЗК, – сказав Сергій Матусяк. – Бажаю всім присутнім провести час з користю і отримати новий досвід”.
Директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська наголосила перед присутніми на значущість просвітницької діяльності.
“Ми поступово рухаємося до реалізації заходів, пов’язаних з Зеленим курсом. Повномасштабна війна в Україні завдала руйнувань, загибелі людей та непоправної шкоди для довкілля. Сьогодні нам потрібно реагувати на те, що відбувається. Такі заходи на рівні просвітницької роботи дають нам можливість доторкнутися до наявних проблем. На жаль, кожен з нас свідомо чи ні завдає шкоди природі і це потрібно змінювати. Наша громада зокрема має бути не лише найкомфортнішою, як це було сім років поспіль, а й екологічно чистою. Попри обмежене фінансування ми маємо рухатися вперед, доносити корисну інформацію та мати зворотній зв’язок. Сьогодні нам у цьому допоможуть наші підприємці, які мають чудовий досвід у природоорієнтованих рішеннях”, – сказала Ольга Ремешевська.
Завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища, доктор сільськогосподарських наук та доцент Вінницького національного аграрного університету Олександр Ткачук, висловив надію на те, що в майбутньому зросте кількість зацікавлених осіб у питаннях збереження природи.
“Я, як завідувач кафедри екології, постійно моніторю сайт міської ради та всі новини, пов’язані безпосередньо з екологією. Я бачу значне насичення різною інформацією. І щодо моніторингу повітря, і щодо поводження з відходами, енергоефективності, обліку малих річок Вінниці та різних екологічних акцій, які організовує муніципалітет. Екологія - це новий напрямок, і нам часто бракує знань про це. Тому потрібно поширювати корисні знання і змінювати наше ставлення до природи”, – сказав Олександр Ткачук.
Загалом на заході були присутні понад десять місцевих підприємців, які розповідали про переваги відновлюваних джерел енергії, як вода, сонце та вітер. Учасникам також презентували систему енергетичного менеджменту у Вінницькій МТГ та проєкт компостування органічних відходів.
Учасниця події фотографиня Дарина залишилася враженою від отриманої інформації. Найближчим часом вона планує створити власну фотостудію і зізнається, що дуже хотіла б екологічно підійти до відкриття власного бізнесу.
“Цей захід дуже насичений і в мене в голові з’явилося чимало думок, ще більше питань. Все це, звісно, потрібно обмізкувати. Але загалом я дуже задоволена спікерами і проведеним часом. Дуже важливо, що поруч – однодумці”, – сказала Дарина.
Довідка: Проєкт реалізовується у співпраці з “Центром екологічних ініціатив “Екодія” за фінансової підтримки Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ) “Посилення громадянського суспільства в реалізації національної кліматичної політики”.