Кабмін вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт про мобілізацію: що він передбачає

Кабмін вніс до Верховної Ради оновлений законопроєкт про мобілізацію, повідомляють у Міноборони.

У Міноборони кажуть, що врахували коментарі та зауваження до законопроєкту від Генштабу, уряду й нардепів.

Основні положення нового законопроекту

  • Визначає чіткий термін служби на період воєнного стану. Підставою для звільнення може бути безперервна служба протягом 36 місяців. Рішення ухвалюватимуть за результатом ставки Верховного Головномандувача.
  • Люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби. Водночас чоловіки віком від 25 до 55 років, яким встановили інвалідність другої і третьої груп, до кінця 2024 року мають пройти переогляд на придатність (це не поширюється на тих, хто отримав поранення чи хворобу під час служби).
  • Добровольці матимуть відстрочку на два місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації.
  • Військові матимуть фіксовану щорічну відпустку. Вона складатиме 15 днів (можна брати частинами).
  • Військовослужбовці, звільнені з полону, отримають додаткові 90 днів відпустки. Їм зберігатимуть грошове забезпечення, якщо вони вирішать продовжити службу.
  • Щоб оновити дані, не потрібно бути йти до ТЦК – це можна буде зробити в електронному кабінеті або ЦНАП. Електронний кабінет створюватимуть на базі реєстру військовозобов’язаних «Оберіг». Чоловіки будуть зобов’язані реєструвати такий кабінет і проходити медичний огляд для визначення придатності до служби згідно з рішенням ВЛК.
  • Можна переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, але після переїзду потрібно буде стати на облік за новою адресою.
  • Призовний вік зменшать з 27 років до 25 років.
  • Якщо призовник не з’явився в ТЦК або СП (закордонну дипломатичну установу) протягом десяти днів із моменту вручення повістки, то суд може тимчасово обмежити його виїзд за межі України; обмежити його право керувати авто, накласти арешт на кошти та інші цінності, що, зокрема, зберігаються в банках. Ці обмеження діятимуть, поки призовник не виконає зобов’язання.
  • Поважні причини неявки в ТЦУ – це хвороба, перешкода стихійного характеру, дії країни-агресора, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата чи сестри, діда баби) або близьких родичів дружини призовника. Про причину неприбуття до ТЦК потрібно повідомити протягом трьох днів від дати, які визначена в повістці.
  • На період мобілізації військовозобов’язані віком від 18 до 60 років, які перебувають на обліку чи зняті з нього, мають мати при собі військово-обліковий документ і показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ. 
  • Після мобілізації обов’зкова військова підготовка протягом двох або трьох місяців. Людину не можуть відправляти на фронт одразу після мобілізації.
  • Строкову службу скасовують, замість неї впроваджують базову військову підготовку. Людина віком від 18 до 24 років сама обирає, коли пройти військову підготовку. Для жінок базова військова підготовка буде добровільною. Ця підготовка займає максимум 5 місяців, при цьому за людиною має зберігатися її робоче місце.
  • Виключать право на відстрочку в державних службовців (працівники БЕБ, ДБР, Державної виконавчої служби, Нацполу, НАБУ, прокуратури). Державні службовці можуть бути заброньовані від мобілізації за таким принципом, як усі. Голови міських і селищних рад матимуть бронь, а ті, хто працює в органах місцевого самоврядування – 50% від військовозобов’язаних.
  • Зарплатня військових становитиме мінімум 20 тисяч гривень без врахування додаткової винагороди. Додаткова винагорода на період діє воєнного стану може становити від 30 до 100 тисяч.
  • Чоловіки за кордоном від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами, можуть звертатися до закордонних дипломатичних установ лише з військово-обліковими документами. Це не поширюється на тих, хто хоче оформити посвідчення на повернення в Україну; якщо йдеться про оформлення спадщини для дітей, один із батьків яких є іноземцем, а також можуть звертатися ті, хто перебуває під вартою, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
  • У оновленому законопроекті виключили норму захисту від призову тих, хто має дружину, чоловіка або батьків з-поміж осіб із інвалідністю першої або другої групи за умови, що вони не мають інших працездатних родичів.
  • Від призову звільняють чоловіків і жінок, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, що мають заборгованість за сплату аліментів.
  • Жінки, яка здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік (якщо вони придатні за віком і станом здоров’я). Їх призиватимуть у добровільному порядку під час воєнного стану, а в мирний час – лише за контрактом. Жінки, які мають спеціальність, що визначена в переліку Міноборони, можуть стати на військовий облік за власним бажанням.


Переглядів: 683
Поширень: 0