Начальниця Служби у справах дітей міської ради прозвітувала щодо соціального захисту дітей у громаді

Сьогодні, 1 лютого, під час засідання виконавчого комітету Вінницької міської ради Людмила Шафранська, керівниця Служби у справах дітей, представила звіт про реалізацію «Програми соціального захисту сімей з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у Вінницькій міській територіальній громаді на 2022-2024 роки».

Турбота є одним з ключових пріоритетів Вінницької міської ради. Зокрема йдеться про дітей, які знаходяться в складних життєвих обставинах. Служба у справах дітей здійснює пильний нагляд та опіку над дітьми вразливих категорій. Цього року було виділено понад 800 мільйонів гривень на реалізацію пріоритету "Турбота" в бюджеті громади, що становить 27% коштів, які не входять до захищених статтей.

«2023 рік – ще один рік, коли всі ми працювали в умовах повномасштабної війни. В такі складні часи маємо особливо дбати про дітей, адже це – наше майбутнє та надія. У 2023 році Служба у справах дітей здійснювала цілеспрямовану роботу щодо удосконалення системи соціального захисту дітей. Особливу увагу ми приділяли, зокрема, сім’ям з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах. Також проводили комплексну діяльність щодо запобігання ранньому соціальному сирітству та зменшенню кількості дітей, позбавлених батьківського піклування. Важливим напрямом роботи було і лишається вдосконалення системи контролю за вихованням дітей у сім’ях, де батьки неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки, зменшення кількості дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Значна увага приділялася забезпеченню ефективного функціонування сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, збільшенню кількості національних усиновлень та створення прийомних сімей; проведення робіт з метою належного функціонування дитячого будинку сімейного типу», – розповіла начальниця Служби у справах дітей Людмила Шафранська.

Захист прав та законних інтересів дітей – одне із головних завдань Служби у справах дітей

За словами Людмили Шафранської, Служба у справах дітей постійно контролює умови утримання та виховання дітей за місцем їхнього проживання. Протягом 2023 року обстежили умови проживання 776 дітей, провели 37 профілактичних заходів. Також надали консультації з питань соціального захисту дітей, їх житлових та майнових прав (таких було здійснено торік 4 103). Фахівці провели понад дві тисячі профілактично-виховних бесід, щоб з’ясувати причини та умови, які призвели до порушення прав дітей, розглянули майже 12 тисяч усних та письмових звернень громадян, закладів та організацій, готували відповідні запити, клопотання, інформації до закладів охорони здоров’я, освіти, органів внутрішніх справ тощо.

«Однією з ефективних форм роботи є організація діяльності комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Вінницької міської ради. Її основні завдання – забезпечення реалізації права дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток. Протягом 2023 року провели 42 засідання цієї комісії, на якій розглянули понад тисячу питань», – зазначила Людмила Шафранська.

Протягом 2023 року з метою захисту права дітей на належне батьківське виховання працівники Служби у справах дітей вилучили 10 дітей із небезпечного родинного середовища, яких направили до КЗ Вінницького та Жмеринського центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, КНП «Вінницька міська клінічна лікарня «Центр матері та дитини».

Служба у справах дітей веде облік дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах

Станом на 1 січня 2024 року на обліку служби у справах дітей перебуває 112 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, та проживають у 65 сім’ях. У громаді нараховується 266 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 249 дітей (94%) перебувають у сімейних формах виховання (200 – під опікою громадян, 49 – у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу).

«Задля захисту законних прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протягом 2023 року своєчасно виявляли таку категорію дітей. Торік було надано відповідний статус 46 дітям», – зауважує Людмила Шафранська.

У місті функціонує 13 прийомних сімей, в яких виховують 21 дитину, позбавлену батьківського піклування, зокрема 4 особи з їх числа та 1 дитячий будинок сімейного типу, в якому виховують 6 дітей, позбавлених батьківського піклування. Усього у прийомних сім’ях та у дитячих будинках сімейного типу виховується 49 дітей, які перебувають на обліку.

Протягом 2023 року до дитячого будинку сімейного типу влаштували 1 дитину, створили 2 прийомні сім’ї, до яких влаштували 3 дитини, позбавлені батьківського піклування.

На території громади функціонує також патронатна сім’я, у якій протягом минулого року свою тимчасову домівку знайшли 3 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Окрім того, задля реалізації Програми фахівці Служби у справах дітей провели низку заходів, приурочених до Міжнародного дня захисту дітей, Дня знань, Дня усиновлення, Дня Святого Миколая.

Піклування про дітей, які постраждали від воєнних дій агресора

«Воєнний стан та активні бойові дії на території України визначили нові реалії сьогодення, зокрема і в питаннях захисту прав дітей. Йдеться про право на житло, на особисте життя та захист від посягання на нього, право на розвиток, здоров’я, турботу, право на відпочинок та на дозвілля, право на освіту і родину, які через бойові дії, на жаль, порушуються», – зазначає Людмила Шафранська.

За час проведення повномасштабних воєнних дій, які відбуваються на території України, до Вінницької громади перемістились та проживають 4 прийомні сім’ї, у яких виховується 9 дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для забезпечення захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, працівники Служби у справах дітей проводять роботу щодо надання дитині відповідного статусу. Протягом 2023 року його надали 200 дітям.

Служба у справах дітей дбала і про дітей з-поміж ВПО. Працівники служби, задля захисту їхніх прав та інтересів, проводили профілактичні заходи за місцем тимчасового проживання дітей, надавали допомогу у відновленні втрачених документів, отриманні паспорта. А також здійснювали негайне реагування з метою забезпечення оперативного виявлення дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, вживали заходи на реагування про вчинення домашнього насильства та запобігання його повторного вчинення тощо.

Проблеми та перспективи

Через військову агресію рф проти України з’явилися нові виклики, а саме: здійснення контролю за дітьми-сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування, які перебувають за кордоном у сім’ях опікунів/піклувальників. 17 дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, що перебувають на первинному обліку, знаходяться за межами України.

Також протягом 2023 року збільшилась кількість звернень щодо вчинення домашнього насильства стосовно дітей або у їхній присутності. До Служби надійшло 126 звернень щодо 137 дітей.

«Ці проблеми потребують нашого постійного контролю. Тож продовжуємо працювати задля захисту прав дітей Вінницької громади», – підсумувала Людмила Шафранська.



Переглядів: 985
Поширень: 0