Раніше Сахара була «зеленим раєм»: знайдені у пустелі наскельні малюнки багато чого пояснюють

Знайдені доісторичні наскельні малюнки на стінах пам’яток у пустелі Атбай на сході Судану розповідають про дуже далеке минуле цієї землі. Хоча сьогодні цей регіон болісно посушливий, малюнки свідчать про те, що колись він був пишною, зеленою землею, багатою на воду, пасовища та фауну. Про це розповідають на інформаційному сайті NNews.

Прикметно, що малюнки датуються лише близько 4 000 років тому, а це свідчить про те, що ця частина пустелі Сахара лише за останні кілька тисячоліть швидко і радикально змінилася.

У своєму новому дослідженні археологи з Університету Маккуорі розповідають відкриття 16 наскельних малюнків у пустелях навколо Ваді-Халфи, міста на півночі Судану поблизу кордону з Єгиптом.

Серед численних фігур, зображених на малюнках, дослідники знайшли ілюстрації людей, антилоп, слонів і жирафів. Також неодноразово з’являлася велика рогата худоба – що досить дивно, якщо врахувати сучасний гіперпосушливий клімат пустелі Атбаї.

Сьогодні в цьому регіоні майже не випадає річної кількості опадів, що унеможливлює випасання великої рогатої худоби. Однак наскельні малюнки показують, що скотарство було поширеною темою повсякденного життя ще 3000 років до нашої ери.

«Було дуже дивно знайти зображення великої рогатої худоби на скельних стінах пустелі, оскільки вона потребує великої кількості води та гектарів пасовищ і не вижила б у сухому та посушливому середовищі сучасної Сахари», – сказав доктор Джулієн Купер, дослідник, який очолював команду археологів у 2018 та 2019 роках у рамках проєкту «Дослідження Атбаю».

«Присутність великої рогатої худоби на стародавніх наскельних малюнках є одним з найважливіших доказів того, що колись існувала “зелена Сахара”», – додає Купер.

Між 15 000 років тому і приблизно 5 000 років тому Африка була залита рясними літніми мусонними дощами, які випадали по всьому континенту в результаті періодичних коливань орбіти Землі навколо Сонця. Завдяки зливам континент перетворився на квітучий край трав’янистих пасовищ, вкритих прісноводними озерами.

The Sahara's Secret: When the Desert Was a Rainforest - English Plus Podcast

Однак, коли вологий період закінчився, ландшафт регіону, а також численні люди та інші тварини, які тут мешкали, кардинально змінилися.

«Пустеля Атбай навколо Ваді Халфа, де було виявлено новий наскельний малюнок, майже повністю знелюдніла. Тим, хто залишився, залишили худобу – овець і кіз», – пояснив доктор Купер.

«Це мало б серйозні наслідки для всіх аспектів людського життя — від дієти і обмежених запасів молока, міграційних схем скотарських сімей до ідентичності і засобів до існування тих, хто залежав від своєї худоби».



Переглядів: 542
Поширень: 0