"Є люди, які тікають від ТЦК, а є ті, хто хоче на фронт": що засуджені говорять про призов до ЗСУ

Наразі в Україні понад 4 тисячі засуджених написали заяви про бажання служити в армії. У Міністерстві юстиції кажуть, що суди приймають рішення про умовно дострокове звільнення онлайн. Це дозволяє пришвидшити процедуру звільнення засуджених, які готові долучитися до Збройних сил. Станом на зараз задовільнено майже 800 таких справ.

ТСН розповіли декілька історій в'язнів, які хочуть захищати Україну.

Микола чекає юридичних узгоджень, що б із-за ґрат піти на війну. 

"Я хотів би у свій батальйон, у мене багато друзів, які знаходять на лінії фронту, на реабілітації. Якщо все буде добре, то я хочу пліч-о-пліч, яким я довіряю", - каже він. 

Чоловік ще до повномасштабного вторгнення воював 4 роки, після чого повернувся додому. Після закінчення контракту почав призвичаюватися до цивільного життя. Одного разу в клубі стався побутовий конфлікт і Микола ножем поранив у ногу іншого відвідувача, за що отримав 5 років позбавлення волі за тяжкі тілесні ушкодження.

У даному випадку, новий закон дозволяє Миколі отримати умовно-дострокове і підписати контракт з ЗСУ.

Засуджені за тяжкі і резонансні злочини не можуть вийти достроково, навіть якщо мають бажання воювати. Це люди які скоїли злочин проти національної безпеки, скоїли вбивство, за сексуальні злочини, за порушення правил дорожнього руху в стані алкогольного сп'яніння. Причина – їхнє перебування в підрозділі може поставити під загрозу інших. 

Засуджені, статті яких дозволяють бути мобілізованими і мають бажання, будуть проходити спочатку медогляд у місці відбування покарання. Далі в установу приїде військово-лікарська комісія, представники ТЦК і за потреби навіть командири, які готові брати до себе в підрозділи людей з кримінальним минулим. І тільки після цього справу кожного засудженого буде розглядати суд.

У Мінюсті обіцяють, що процедура буде максимально швидкою і без затягувань. Чіткої процедури в першу чергу чекають ті засуджені, які ще в 2022 році просили про помилування і можливість піти на фронт.

За останнім опитуванням, в Україні з 27 тисяч засуджених 4,5 тисячі готові підписати контракт. Ця тема тільки і обговорюється у колонії, каже засуджений Андрій. Рік тому чоловік потрапив за ґрати з передової. Військовий за контрактом - був ще в АТО, а у лютому 22-го пішов добровольцем. Але за ним з 2018 року тягнулася справа за фактами контрабанди. Про вирок - 8 років ув'язнення дізнався від адвоката, коли був на лінії фронту на Запорізькому напрямку.

Колишній командир батальну "Донбас" Семен Семенченко на момент вторгнення сидів у СІЗО вже півтора року і в перші дні повномасштабного вторгнення просився на передову. Він не засуджений, але його звинувачують у створені незаконного збройного формування та організації терористичного акту проти Віктора Медведчука.

Влітку 2022 року Семенченка відпустили під домашній арешт - за нього поручився керівник ГУР Кирило Буданов. 

Семенченко досі хоче створити свій підрозділ і готовий під своє керівництво брати колишніх засуджених.

"Якщо є люди які бігають від ТЦК, то є люди які готові зібрати і показати результат. Зараз всі мають захищати країну", - каже він. 

У колоніях усі чекають, коли почнуться перші суди про умовно дострокове звільнення, адже тоді стане зрозуміло, яка кількість засуджених готова із-за ґрат йти на фронт. У них буде таке саме матеріальне забезпечення, як у діючих військових. Однак їм не можна буде ходити у відпустку, а контракт тривати до кінця воєнного настану в країні. Навіть якщо парламент ухвалить закон про демобілізацію тих, хто нині воює, колишні засуджені залишаться у лавах ЗСУ до кінця війни. 

Джерело: ТСН



Переглядів: 698
Поширень: 0