Методи лікування фарингіту: рекомендації експертів

Біль у горлі, або фарингіт, є однією з найпоширеніших скарг, з якими зіштовхуються лікарі загальної практики. Захворювання в основному має вірусну природу, та лише близько 5-30% випадків (за різними оцінками) викликані бактеріями, в тому числі групою стрептококів. Саме тому діагностика та лікування вимагають чітких алгоритмів залежно від виду захворювання, його збудника[1] та фізичних особливостей організму пацієнта. Також важливо уникнути надмірного призначення антибіотиків та пов'язаних з цим ускладнень.

Симптоми фарингіту

До головних сигналів, що повідомляють про появу захворювання, відносяться:

  • біль у горлі — загальний та при ковтанні;
  • сухість у горлі, що супроводжується першінням;
  • кашель;
  • неприємний запах із рота;
  • лихоманка (частіше при бактеріальному фарингіті);
  • збільшені лімфатичні вузли на шиї.

Важливо відрізняти види фарингіту: вірусний і бактеріальний. Перший тип дуже схожий на застуду. Він зазвичай супроводжується невисокою температурою. При цьому немає сильного болю в горлі, але може виникнути нежить і кашель, тому лікування фарингіту в домашніх умовах у цьому випадку має симптоматичний характер. При бактеріальному фарингіті, як правило, є висока температура, сильний біль у горлі, а на мигдалинах з’являються гнійні пробки.

Для встановлення діагнозу лікар оглядає горло, збирає анамнез (дізнається про інші скарги та тривалість захворювання). Іноді може знадобитися аналіз мазка з горла для визначення збудника.

Лікування фарингіту

У основі цієї стратегії лежить встановлення природі захворювання. Бактеріальній тип найчастіше потребує використовування антибіотиків, зокрема пеніциліну та амоксициліну. А ось вірусний зазвичай не потребує антибіотикотерапії. Важливо запитати отоларинголога про те, що саме стало причиною болі в горлі та, за можливості, уникнути зайвого прийому антибіотиків, щоб зменшити ризик розвитку резистентності бактерій та побічних ефектів.

При некоректному підході до одужання фарингіт, особливо бактеріальний, може призвести до ускладнень: гнійних (паратонзилярний абсцес, середній отит) або негнійних (гостра ревматична лихоманка, постстрептококовий гломерулонефрит). Тому важливо своєчасно розпізнавати та лікувати бактеріальні інфекції.

Як лікувати біль у горлі в дітей?

За статистикою більшість випадків фарингіту в малюків викликані вірусами[2]. Це означає, що антибіотики не потрібні та можуть бути навіть шкідливими, тому дуже не рекомендується купувати їх без лікарського призначення.

Основні поради щодо протидії вірусному фарингіту включають:

  • забезпечення дитини спокоєм та зволоженим повітрям;
  • знеболювальні та жарознижуючі засоби;
  • полоскання горла соляним розчином або спеціальними аптечними препаратами, що також зменшують запалення та біль.

Бактеріальна інфекція, викликана стрептококом групи А, потребує антибіотикотерапії. Основні кроки лікування включають:

  • діагностику — для підтвердження бактеріальної природи фарингіту необхідно провести швидкий тест на антиген або здати посів із горла;
  • прийом антибіотиків, що назначає лікар.

Важливо дотримуватися рекомендованого курсу лікування[3]. Лише лікар може назначати препарати та тривалість їхнього прийому.

Джерела:

[1] Abell MH, Smith MA, Barry HC, Ives K, Carey M. Rational clinical examination. Does this patient have streptococcal sore throat? JAMA. 2000; 284: 2912-2918.

[2] Bisno AL Acute pharyngitis: etiology and diagnosis. Pediatrics. 1996; 97: 949-954..

[3] Goossens H, Ferech M, Vander Steehele R, Elzeviers M, ESAC Project Group Outpatient antibiotic use in Europe and association with resistance: a cross-national database study. Lancet. 2005; 365: 579-587.


Переглядів: 363
Поширень: 0