Сонячна енергія у Вінниці: як ОСББ можуть отримати фінансування на встановлення електростанцій

Вчора, 9 жовтня, у Вінниці обговорили як отримати відшкодування від Фонду енергоефективності та швидко встановити сонячні електростанції на будинку з ОСББ.

Про це інформує Вінницька міська рада.

Як зазначив під час зустрічі заступник міського голови Сергій Матусяк наша громада продовжує слідувати принципам Зеленого курсу, який задекларувала першою в Україні. І одним з основних завдань цього документу є реалізація політики енергозбереження та декарбонізації у громаді. Зустріч стане корисною представникам ОСББ, які мають намір створити належні умови в житловому секторі, зокрема за допомогою державних та міських програм.

«Ми зібралися, щоб обговорити фінансові механізми, технічну підтримку, які пропонує Фонд енергоефективності та підтримати потенціал розвитку та реалізації політики енергозбереження у громаді. Вінницька міська рада як орган місцевого самоврядування підтримує екополітику та запровадила програму компенсації 40% вартості встановлення СЕС на дахах багатоквартирних будинків для тих ОСББ та управляючих компаній, які готові це робити», – сказав Сергій Матусяк.

Як зазначив під час зустрічі з ОСББ міста фінансовий директор Фонду Микола Ільїнов, на сьогодні в Україні є приклади коли весь процес - від моменту подачі заявки до встановлення сонячних електростанцій для загальнобудинкових потреб та відшкодування Фондом займав 50 робочих днів.

Також під час зустрічі з ОСББ представник фонду розповів про різні нюанси державних програм, які допомагають підвищувати енергоефективність та енергонезалежність багатоквартирних будинків. Зокрема, мова йшла про програми фонду “ЕнергоДім” та “ГрінДім”.

Як повідомляє начальник відділу розвитку ОСББ міськради Ігор Іванов, з першою програмою - “ЕнергоДім”, вінницькі ОСББ знайомі з минулого року і на сьогодні її учасниками вже є 8 об'єднань.

Вона передбачає можливість утеплити будинки, модернізувати системи гарячого водопостачання, замінити віконні та дверні блоки тощо. Загалом заходи програми дозволяють заощаджувати до 40% теплоресурсів в будинку. Після реалізації заходів ДУ “Фонд енергоефективності” компенсує до 70% вартості обладнання та матеріалів.

Щодо програми “ГрінДім” - вона почала працювати цьогоріч і передбачає часткову компенсацію від ДУ “Фонд енергоефективності” вартості теплових насосів чи сонячних електростанцій. У випадку з СЕС, відшкодовується так само до 70% або до 1 мільйона гривень.

Сонячна електростанція має обов’язково складатися з самих панелей, акумуляторів та гібридного інвертора.

Як зауважив Микола Ільїнов, ці дві програми також можуть поєднуватися. Наприклад, оскільки при встановленні СЕС, однією з вимог є те, що дах має відповідати певним критеріям. Тому ОСББ можуть спочатку скористатися програмою “ЕнергоДім”, привівши до ладу спочатку дах, а потім вже подаватися на програму встановлення СЕС.

«Однією з цілей даної програми є збільшення частки відновлюваної енергетики, але ми затвердили її коли у нас почалися відключення електроенергії через удари по нашій енергетичній інфраструктурі. Основна задача сонячних електростанцій — це дозволити будинку пройти такі складні періоди в енергетиці, які у нас були, і які ми очікуємо, що ще можуть бути в зимовий період і навіть восени. Тобто, щоб в будинку працювали ІТП, насосне обладнання, ліфти тощо», - каже представник Фонду.

Загалом, як він зазначає, досвід цієї програми показує, що вона активна там де є підтримка на місцевому рівні. «У вас є теж місцева програма, яка дозволяє суттєво покращити умови фінансування та поєднати нашу програму та місцеву. Більше того, порівнюючи з іншими містами, у Вінниці одна з кращих програм», - сказав Микола Ільїнов.

ОСББ-учасники програми “ГрінДім”, а також будинки без ОСББ, які не є учасниками “ГрінДім”, можуть розраховувати на 40% співфінансування встановлення СЕС для загальнобудинкових потреб від міської ради. Наразі учасником програм у Вінниці є одне ОСББ.

Крім того ОСББ також можуть розраховувати на 5% кредит на встановлення будинкових СЕС через МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій”. Термін кредитування 5 років.

«Поєднання державних та місцевих програм дозволить ОСББ міста не просто підвищити енергетичну стійкість своїх будинків, а й одночасно звести до мінімуму залучення власних коштів співмешканців», - каже Ігор Іванов.

Вінницькі ОСББ, які планують долучитися до міських та державних програм з підтримки встановлення сонячних електростанцій закликають пришвидшитися з прийняттям рішенням, щоб встигнути реалізувати відповідні проекти. Адже на сьогодні, в Україні виник дефіцит обладнання для сонячних електростанцій.



Переглядів: 332
Поширень: 0