Гемороїдальна хвороба, більш відома як геморой, є поширеною проблемою. Вважається, що від нього страждає кожна друга людина в загальній популяції. Пік захворюваності припадає на вік після 45 років. Рідше хвороба вражає дітей. Лікування геморою полягає у застосуванні відповідної фармакотерапії та модифікації дієти [1]. Що варто знати про геморой, як його запобігти та як проводиться лікування? Що не можна їсти при геморої?
Дієта при геморої повинна містити клітковину
Джерелами клітковини, або харчових волокон, є:
- овочі та фрукти (якщо немає протипоказань, їх слід їсти сирими),
- цільнозерновий хліб, наприклад, житній, висівковий, полбовий,
- крупи грубого помелу, наприклад, гречка,
- бурий і дикий рис,
- горіхи, насіння,
- висівки
- крупи, наприклад, овес, жито, пшениця,
- сухофрукти [2].
Важливо пам'ятати, що вміст клітковини в раціоні слід збільшувати поступово. Інакше спочатку можуть виникнути неприємні скарги з боку шлунково-кишкового тракту, такі як метеоризм, болі в животі та діарея. Надлишок цього компонента в раціоні також небажаний. Він перешкоджатиме засвоєнню важливих мінералів, таких як кальцій і залізо. Варто пам'ятати про споживання достатньої кількості рідини, щоб харчові волокна могли ефективно виконувати свою функцію [3].
Що не можна їсти при геморої?
Дієта - обов'язкова частина лікування анального варикозу. Правильне харчування передбачає повну відмову від смаженої, жирної та гострої їжі. Продукти, заборонені при гемороїдальній хворобі:
- солодощі,
- бобові,
- консервовані, мариновані та сильно приправлені продукти,
- жирне м'ясо (свинина, баранина, качка),
- гриби,
- молочні продукти з високим вмістом жиру,
- рис, манна крупа [1].
При гемороїдальній хворобі також слід обмежити вживання продуктів, які можуть посилити процеси бродіння в кишечнику: киселі, картопля, кава, какао, газовані напої, соки в пакетах, хлібна кислота. Також важливо уникати продуктів, які можуть сприяти накопиченню газів у кишечнику (наприклад, хлібобулочні вироби, білий хліб і макарони) [2].
При геморої кислі фрукти (апельсини і лимони) та фрукти, які мають властивості, що зв'язують воду, такі як банани, какі, груші, слід вживати в помірних кількостях. Гостра форма геморою вимагає дуже суворої дієти, що базується на овочах, багатих на клітковину, бажано варених (морква, буряк, гарбуз, баклажани) і кашах на воді. Також необхідно повністю відмовитися від продуктів з високим вмістом білка (м'ясо, яйця, сир, риба) [1].
Що можна їсти при геморої?
При геморої слід вибирати такі продукти, які не навантажують органи травлення, а підтримують травлення і регулярне випорожнення. При геморої можна їсти:
- нежирне м’ясо (індичка, курка, кролик);
- кефір і нежирний йогурт;
- овочі, крім капусти і редиски (наприклад, буряк, морква, брокколі, гарбуз, кабачки);
- крупа;
- супи на нежирному бульйоні;
- морепродукти;
- цільнозерновий хліб [3].
Не рекомендується вживати гарячу і холодну їжу, їсти слід невеликими порціями (чотири-п'ять разів на день). У раціоні повинні переважати свіжі і варені овочі, оскільки вони є багатим джерелом клітковини. При геморої також рекомендується вживати фрукти (яблука, банани, сливи, персики та абрикоси), крім цитрусових і перезрілих фруктів.
При геморої слід їсти крупи, особливо гречану, ячну і вівсяну, зварені на воді (можна додати невелику кількість вершкового масла). Солодощі можна замінити сухофруктами, сухофруктами, фруктовими пюре, печивом, медом [1].
Література
1. Alonso-Coello P., Mills E., Heels-Ansdell D., et al.: Fiber for the treatment of hemorrhoids complications: a systematic review and meta-analysis. Am J Gastroenterol. 2006 Jan;101(1):181-8.
2. Peery A.F., Sandler R.S., Galanko J.A., et al.: Risk Factors for Hemorrhoids on Screening Colonoscopy. PLoS One. 2015 Sep 25;10(9):e0139100.
3. Sun Z., Migaly J.: Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management. Clin Colon Rectal Surg. 2016 Mar;29(1):22-9.