У Вінниці працює будинок підтриманого проживання для людей з інвалідністю: подробиці

Підтримане та транзитне підтримане проживання – це послуги, спрямовані на соціалізацію та розвиток самостійності людей з інвалідністю, зокрема, з порушеннями розумового розвитку. 14 листопада Вінницький міський голова Сергій Моргунов відвідав будинок підтриманого проживання, де поспілкувався з його клієнтами та їхніми батьками, а також з командою, яка працює з ними.

Про це інформує Вінницька міська рада.

Діяльність будинку підтриманого та транзитного підтриманого проживання організував відокремлений підрозділ ГО «Справа Кольпінга України» «Родина Кольпінга м. Вінниця» на чолі з Олесею Самойленко. У програмах, які реалізують на базі будинку підтриманого проживання, беруть участь люди від 14 до 37 років. Також у будинку надають послугу підтриманого транзитного проживання, яка має тимчасовий характер. Вона направлена на підлітків, яких готують до дорослого самостійного життя та можливості переходу вже на наступний етап – до послуги підтриманого проживання. Групи, на які поділені клієнти, вчаться обслуговуванню у побуті без сторонньої допомоги, приготуванні їжі, займаються фізкультурою, вивчають основи фінансової грамотності, опановують інші необхідні для життя навички, а також займаються виготовленням корисних солодощів під брендом «Смачненько».

«Відвідав будинок підтриманого проживання, що працює у Вінниці. Його фахівці допомагають інтегруватися у громаду, соціалізуватися та навчитися жити самостійно людям з інтелектуальними порушеннями. Наразі тут постійно перебуває семеро молодих людей. Ще кілька десятків підлітків разом з батьками приходять на навчання. Вінниця – чи не єдине місто в Україні, де доступні такі послуги. Зі свого боку ми підтримуємо відповідні громадські організації. Працюємо, щоб зробити Вінницю доступною, інклюзивною та комфортною для всіх», – зазначив Сергій Моргунов.

Послугу підтриманого проживання у Вінниці надають з 2020 року. У 2023 році, як пілотний напрям, реалізують транзитне підтримане проживання. Наразі на постійній основі у будинку проживають сім повнолітніх людей, ще 30 – підлітки, що перебувають там на тимчасовій основі, приходячи на заняття до груп.

«За кордоном такі послуги розвинені набагато краще. В Україні наша громада фактично єдина, хто цим займається. Підтримане і транзитне підтримане проживання - одні з найскладніших соціальних послуг в організаційному, юридичному, фінансовому плані. Важливо, що будинок підтриманого проживання знаходиться в громаді, не ізольований та не винесений за межі міста. Це сприяє інтеграції людей з ментальними порушеннями у громаду. Наразі реалізація послуги можлива завдяки підтримці ВООЗ», – зауважила Олеся Самойленко, голова відокремленого підрозділу ГО «Справа Кольпінга України» «Родина Кольпінга м. Вінниця».

З клієнтами працює команда: психолог, соціальний педагог, поведінковий аналітик, фахівець з соціально-побутової орієнтації, фахівець із соціально-емоційного розвитку і реабілітолог.

Батьки дітей з ментальними порушеннями відзначають важливість таких послуг. 16-річний син пані Світлани перебуває на транзитному підтриманому проживанні. Хлопець має складний діагноз, має затримку в розвитку, проблеми з рухами та мовленням.

«З минулого року ми перебуваємо на цій програмі. Син почав більше спілкуватися, проявляти ініціативу спонтанного мовлення, здобув побутові навички. Він починає пропонувати свою допомогу вдома. Важлива й взаємодія з іншими дітьми. Якщо в школі син здобуває навчальні навички, то тут більше побутові, що, на мій погляд, є найпершим, що потрібно. Якщо дитина сама себе не обслуговує, їй набагато складніше і в школі», – розповідає пані Світлана.



Переглядів: 228
Поширень: 0