Озаринецька фортеця на Вінниччині: культурна спадщина нашого краю, якій більше 300 років (фото)

На західній частині села Озаринці Могилів-Подільського району у 1657 році була зведена фортеця. Розташована березі річки Немійки, вона мала обороняти місто та торгівельні шляхи, що проходили через нього, від постійних турецьких нападів. Ще біля Озаринців проходив так званий Волоський шлях – один з великих чотирьох татарських шляхів.

Про це пишуть на сайті Landmarks.in.ua.

У 1690 році турецьке військо напало та зруйнувало замок. У 1699 р., фортеця була відбудована козаками під керівництвом Остапа Гоголя (предка письменника Миколи Гоголя). За іншими даними фортецю відбудовували під керівництвом козака Івана Богуна.

З часом фортеця занепала. Каміння з фортеці використовували самі мешканці Озаринців для власних будівельних потреб. А один з власників зробив в рештках замку хлібне сховище. Зараз від колишньої потужної фортеці лишилися рештки руїн, що покриваються землею, а влітку заростають травами.

Український історик та археолог Юхим Сіцинський залишив опис фортеці, за яким можна приблизно уявити, якою вона була.

«Фортеця квадратна в плані, її площа складала 0,3 га, бік – 55м. В'їзд до фортеці знаходився в середині південного боку. Дослідник замків Поділля – Сіцинський зостав у північно-західному розі фортеці фундаменти вежі. Вона була в середині кругла, а ззовні мала форму восьмигранника. Ймовірно башти були і по інших рогах, бо в північно-східній в землі було виявлено якійсь склепіння».

Вся площа була оточена мурами, а вздовж січної та північних мурів розміщалися муровані будинки.

Озаринський замок мав і підземні ходи. Там свого часу знаходили й стару зброю і різні гроші ще з часів римських імператорів.



Переглядів: 91
Поширень: 0