Підвищена кислотність шлунка є серйозною проблемою, яка може призвести до низки небажаних наслідків для здоров'я. Вона може стати причиною розвитку гастриту, виразкової хвороби шлунку та інших шлунково-кишкових розладів. Кислота, яка виробляється шлунком, необхідна для перетравлення їжі, проте надмірна її кількість може пошкоджувати слизову оболонку органу й призвести до її запалення. Це своєю чергою може спричинити сильний дискомфорт, болі в животі та інші неприємні симптоми. Також підвищена кислотність може спричинити рефлюкс — стан, за якого шлунковий вміст потрапляє назад у стравохід, викликаючи печію та інші ускладнення. Кислотний рефлюкс — це не лише дискомфорт, а й небезпека для здоров'я. Постійний вплив кислоти на стравохід може призвести до запалення у його тканинах, а також до розвитку таких серйозних захворювань, як стравохід Барретта. Він належить до передракових станів. Пам'ятаючи про можливі ризики, важливо вчасно знижувати кислотність шлунка. Для цього застосовують спеціальні препарати, як-от Омепразол.
Можливі ускладнення кислотного рефлюксу
На фоні постійного закидання кислого вмісту шлунка назад у стравохід можуть розвиватися:
- Запалення слизової стравоходу. Постійний контакт із кислотою може спричинити езофагіт, який супроводжується болем і дискомфортом за грудиною.
- Стравохід Барретта. Це стан, за якого нормальна слизова оболонка стравоходу заміщується на малігнізовані клітини. Це може призвести до розвитку раку стравоходу, якщо вчасно не розпочати терапію.
- Кровотеча. Ураження стравоходу може поступово ускладнюватися ерозіями, які надалі можуть кровоточити. Інколи це призводить до серйозних небезпечних кровотеч.
- Ускладнення дихання. Кислота може потрапляти в дихальні шляхи, провокуючи хронічний кашель, астму або інші респіраторні проблеми.
- Проблеми із зубами. Кислота може також вплинути на стан зубів, спричиняючи ерозії емалі та інші стоматологічні проблеми.
Враховуючи таку кількість можливих ускладнень, необхідно своєчасно звертатися до лікарів, проходити діагностику й отримувати належне лікування.
Як запобігти ускладненням рефлюксу
Щоб не допустити розвитку описаних патологій, необхідно:
- дотримуватися правил здорового харчування;
- обмежити споживання кофеїну та алкоголю;
- контролювати вагу;
- не лягати відразу після вживання їжі;
- уникати стресу (наскільки це можливо).
Якщо симптоми рефлюксу постійні, необхідно звернутися до спеціалістів для визначення причини такого стану й призначення лікування. Медикаментозна підтримка забезпечує стабільне зниження кислотності шлункового соку, завдяки чому патологічні симптоми зникають. Таким чином вдається уникнути розвитку тяжких ускладнень і відновити гарне самопочуття.