У Вінниці триває процес формування бюджету на 2025 рік. Проєкт основного фінансового документа громади було презентовано на зустрічі з представниками бізнесу. 4 грудня подібні обговорення відбулися з представниками сфер освіти, охорони здоров’я, культури, мистецтва та спорту, а також інститутами громадянського суспільства. 5 грудня проєкт бюджету Вінницької міської територіальної громади на 2025 рік став головною темою обговорення на зустрічі з Радою підприємців міста за участі міського голови Сергія Моргунова. Під час заходу також був представлений звіт про виконання Програми економічного і соціального розвитку за 2024 рік та її завдання на новий. Як зазначив міський голова, при формуванні бюджету та Програми вже другий рік поспіль враховуються ключові пріоритети: «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота», тому значні ресурси будуть спрямовані саме на ці напрямки.
Про це інформує Вінницька міська рада.
Із основними показниками документів бізнес-спільноту ознайомили директор департаменту економіки і інвестицій Максим Мартьянов та директорка департаменту фінансів Антоніна Лесь. Як зазначали доповідачі, повномасштабна війна змусила кардинально змінити орієнтири громади. Першочерговим наразі є підтримка обороноздатності країни, а задля цього має працювати економіка, створенні належні умови для повноцінного функціонування критичної інфраструктури та життєдіяльності населення.
«Ми на 2025 визначили ті ж пріоритети, які були у нас у 2024 році – це «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота». По-перше вони довели свою спроможність і правильність шляху, обраного нашою командою. І навіть на рівні Уряду сьогодні також ці пріоритети визначають наразі головними. Незмінними залишаються і принципи нашої команди під час формування фінансової політики – це прозорість та відкритість, залученість громади в усі процеси, збалансованість та реалістичність. У цьому вінничани могли пересвідчитись, зокрема й під час інформаційних зустрічей щодо виконання бюджету за 10 місяців, – зазначив Вінницький міський голова Сергій Моргунов. – Як і обіцяли, коли приймали бюджет у 2024 році, ми всі додаткові надходження спрямовували на безпеку та оборону. Відтак із 983 млн грн ця сума зросла до 1,3 млрд. Упродовж року ефективно виконували й завдання щодо стійкості критичної інфраструктури та в цілому життєдіяльності різних галузей. І звичайно турботи про наших воїнів, багатодітних родин, переміщених осіб, малозахищені верстви населення».
За словами очільника громади, прогнозовано за доходами у 2025 році бюджет складе 6,5 млрд грн. На структурі динаміки надходжень позначилось вилучення наприкінці 2023 року «військового» ПДФО. Наразі ж зіткнулися з новим викликом – вилучення реверсної дотації.
«У цьому році буде впроваджено вилучення реверсної дотації з нашого бюджету до державного для вирівнювання ситуації у менш спроможних громадам. Цікава деталь, Вінниця стала третім містом в Україні після Дніпра та Львова за розміром цієї дотації – 531 млн грн. З одного боку це свідчить, що економіка працює і створюються робочі місця, є надходження до бюджету за рахунок ПДФО, а з іншого – ми втрачаємо ці кошти. Фактично разом із «військовим» податком це буде 1,5 млрд грн, – каже Сергій Моргунов. – Відтак завдання територіальної громади максимально закумулювати всі можливості фінансового наповнення бюджету та правильно і збалансовано визначити видаткову частину».
У бюджеті 2025 року питома вага видатків передбачена на пріоритет №1 «Безпека та оборона» – 1,014 млрд грн.
На пріоритет «Стійкість» – майже 1,3 млрд грн.
На пріоритет «Турбота» – 892,4 млн грн.
Таким чином у цілому на ключові пріоритети передбачено спрямувати 3,2 млрд грн, що становить майже 49% видатків бюджету коштом власних доходів, відмінних від захищених статей.
Відповідно до згенерованих у громаді приципів та пріоритетів сформовано і Програму економічного і соціального розвитку ВМТГ на 2025 рік. Вони ж залишаються незмінними – це перш за все матеріального підсилення військових на передовій, а також облаштування мережі укриттів, забезпечення стабільної роботи критичної інфраструктури, надання підтримки місцевому бізнесу, у тому числі релокованому через наявні фінансові інструменти, А у межах Стратегії 3.0 та Зеленого курсу – це реалізація проєктів і заходів щодо зміцнення енергоефективності громади та розбудови безбар’єрного середовища, забезпечення високого рівня соціальних стандартів та послуг.
«Хочу відзначити, що незважаючи на виклики, економічний сектор Вінницької громади продовжує демонструвати достатньо впевнену позитивну динаміку. Активно працював, створюючи нові робочі місця як місцевий, так і релокований бізнес. Це є свідченням формування у громаді сприятливого бізнес-клімату, – зазначив директор департаменту економіки і інвестицій Максим Мартьянов. – Зокрема, оцінка динаміки виробництва промислової продукції як у попередні роки, так і наявний макропрогноз Кабміну дають нам підстави говорити, що у 2025 році значення цього показника має скласти близько 47, 3 млрд грн або на 9,7 % більше очікуваного у поточному році. Цей прогноз базується у тому числі на наявних інвестиційних планах, які в першу чергу стосуються наших індустріальних парків».
Також за словами Максима Мартьянова, і у новому році міська рада буде продовжувати реалізовувати заходи, спрямовані на допомогу суб’єктам малого та середнього бізнесу, зокрема через новий механізм ваучерної підтримки. Велика увага буде приділена і розвитку фермерства відповідно до інструментів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки на 2023-2025 рр.
У підсумку зустрічі Сергій Моргунов наголосив: «Тільки спільними зусиллями ми можемо дивитися у 2025 рік зі стабільністю. Це буде непросто, але знову ж таки кожен на своєму місці має робити свою справу та об’єднуватися заради спільної мети – Перемоги України. Переконаний, що лише від нас залежить як ми будемо справлятися з викликами».
Нагадаємо, 5 грудня проєкти Програми економічного і соціального розвитку та бюджету на 2025 були презентовані також на громадських слуханнях.