Депресія під час війни: як розпізнати та знайти допомогу в просторі «Без тривог»

Депресія під час війни: як розпізнати та знайти допомогу

Зараз ми багато говоримо про війну, про депресію. А які особливості депресії під час війни у нас, українців, і як ми можемо собі допомогти – про це ми говоримо з Коваленко Іриною Василівною, кандидаткою медичних наук, лікаркою-психотерапевткою простору ментального здоров’я «Без тривог».

Симптоми депресії

Переважні скарги при депресії: ніщо не цікавить, ніщо не приносить задоволення, нічого не хочеться робити, пригнічений настрій, знижений апетит, немає сил, виснаження, порушення сну, все дратує.

Чому депресія стала поширеною серед українців?

Депресій у українців стає більше. З моєї практики, навіть в порівнянні з минулим роком, звертаються по допомогу значно більше людей з депресією. І якщо раніше значно переважали жінки, то зараз є і багато чоловіків.

Таке зростання обумовлено, в першу чергу, постійним перебуванням в умовах війни, накопиченням дії травмуючих чинників, що призводить до виснаження психологічних ресурсів – тобто до депресії. Також важливими є психологічні особливості людини, її реагування на стреси.

Найважливішими травмуючими чинниками стали:

  • участь у бойових діях;
  • перебування в прифронтовій зоні або в окупації;
  • втрата почуття безпеки внаслідок вразливості практично всієї території країни для ракетних обстрілів та атак БПЛА;
  • переміщення в інші регіони або країни й пов’язані з цим утрати роботи й звичного комфортного середовища;
  • втрата рідних та близьких;
  • розлука з рідними та близькими, тривога за них;
  • втрата майна, фінансові труднощі, побутові негаразди;
  • соціальна ізоляція;
  • невпевненість у майбутньому.

Ми маємо масову (колективну) психотравму всього населення України, суттєві й різкі зміни життя у величезної кількості людей одночасно.

Чому молодь частіше звертається за допомогою?

Частіше звертається по допомогу молодь до 30 років. На мою думку, це не тому, що в зрілому віці депресій немає, а обумовлено вихованою ще радянською «навченою безпорадністю» – «всім погано, і мені погано, тому буду мовчки терпіти, соромно звернутися з таким по допомогу». На відміну, молодь не бажає миритись із своїм поганим самопочуттям і шукає шляхи допомоги.

Чи є альтернатива антидепресантам?

Досить часто людина каже: «Я думаю, у мене депресія, але я не хочу приймати антидепресанти, чи є альтернатива?». Так, є. Згідно зі світовими стандартами допомоги при легких та помірних формах депресії починати лікування слід з психотерапії.

Психотерапія допомагає людині знайти та відновити власні ресурси, які вона не відчуває та вважає втраченими. За допомогою фахівця, спираючись на власні ресурси, людина знаходить можливості змінити свої думки, установки, бачення світу, почати турбуватись про себе і цінувати себе, знаходить перспективи на майбутнє. Людина отримує можливості, долаючи складне сьогодення, жити далі повноцінним життям.

Чому обрати «Без тривог»?

Фахівці простору ментального здоров’я «Без тривог» мають високу кваліфікацію та надають ефективну допомогу при депресії, тривожних розладах, проблемах у стосунках, труднощах у розумінні себе та інших проблемах. Всі фахівці використовують науково підтверджені методи психотерапії та міжнародні протоколи і стандарти роботи. Тому гарантують професійність наданих послуг.

Основою простору є конфіденційність, людяність, емпатійність та щирість при роботі з клієнтами. Якщо ви потребуєте професійної допомоги психолога, звертайтесь у простір ментального здоров’я «Без тривог».

Автор статті: Коваленко Ірина Василівна, кандидатка медичних наук, лікарка-психотерапевтка простору ментального здоров’я «Без тривог».


Переглядів: 245
Поширень: 0