Сьогодні, 20 грудня, на сесійному засіданні міський голова Сергій Моргунов прозвітував про зроблене у 2024 році та озвучив плани на прийдешній. Наголосив, що попри труднощі воєнного часу Вінницька громада не відступала від виконання завдань за обраними пріоритетами. Згуртованою командою спрямовувала зусилля на головне – підтримку Збройних Сил України.
Пріоритети «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота»
Цього року ключовими пріоритетами залишалися «Безпека та оборона», «Стійкість» і «Турбота». Їм спрямували основну частину бюджету:
- 1,3 млрд грн — на оборону;
- 1,6 млрд грн — на стійкість громади;
- 900 млн грн — на підтримку вразливих категорій населення.
Пріоритет «Безпека та оборона»
Допомога Силам оборони
Вінниця підтримала 58 військових формувань, передавши військовим:
- 50 позашляховиків, включно з транспортом для мобільно-вогневих груп;
- 10 тис. FPV-дронів і 750 Mavic-3T;
- тепловізори (200 шт), прожектори (140 шт), приціли (50 шт), сухі душі (500 000 шт), Bandera Power (240 шт), відеореєстратори (20 шт).
Значні кошти у вигляді субвенцій виділили на бойову техніку, фортифікаційні споруди та засоби РЕБ.
Цивільний захист
Для безпеки учасників навчального процесу:
- збудували 6 нових укриттів у ліцеях;
- завершують 4 укриття в садочках;
- відремонтували 8 сховищ.
Пріоритет «Стійкість»
Децентралізація енергопостачання
Встановлено 5 когенераційних установок потужністю понад 5 МВт. У 2025 році заплановано ще 4 установки.
Також модернізують тепломережу, встановлюють СЕС у комунальних закладах, фінансують 40% вартості СЕС для багатоповерхівок. Наразі в громаді є 80 СЕС загальною потужністю близько 17 МВт.
Підтримка бізнесу
У громаді Офіс підприємця – консультаційний центр, де представники бізнесу можуть отримати відповіді на актуальні питання.
Також розробили механізм ваучерної підтримки.
Крім того міська рада компенсувала бізнесу витрати на ЄСВ за 245 новостворених робочих місць, а 17 суб’єктів господарювання отримали компенсацію відсотків за залученими кредитами. Фінансову підтримку отримали і 48 фермерів, які займаються вирощуванням овочів та бджолярством.
Промисловість та інвестиції
Цьогоріч у Вінниці почав працювати логістичнй центр, так званий сухий порт.
Крім того, впродовж року 50 суб’єктів господарювання переїхали до Вінниці. Таким чином кількість релокованих підприємств зросла до 406. Загалом із початку повномасштабного вторгнення було створено 4 тисячі робочих місць.
Також відновили реконструкцію Інноваційно-технологічного парку «Кристал», що була “заморожена” після початку повномасштабного вторгнення.
Крім того, у листопаді депутати ухвалили рішення про створення 5-го індустріального парку у Вінниці на території колишнього лампового заводу. Інвестор планує створити до 930 нових робочих місць.
З початку цього року чисельність зареєстрованих підприємців у місті зросла майже на 3200 суб’єкта.
Розвиток громадського транспорту та безпека на автошляхах
Міська влада неодноразово дотувала Вінницьку транспортну компанію, а також працювала над оновленням транспортного парку.
Місто отримало 7 трамваїв із Цюриха, підписано угоду ще на 32 Tram 2000. Зібрано 5 низькопідлогових тролейбусів VinLine, відремонтовано 21 транспортний засіб.
Для безпеки руху встановлено безперебійне живлення на 40 світлофорних об’єктах і резервне освітлення на 19 перехрестях.
Окремо у Вінниці працювали і над поповненням автобусного парку. Наразі маємо 9 автобусів (6 MAN, які працюють на газу, та 3 автобуси VDL CITEA, які надійшли з Мюнстера).
А ще на 5 нерегульованих пішохідних переходах встановили комплекси з «берлінськими подушками».
Освіта
На галузь «Освіта» спрямовано 42% річного бюджету громади. У 5 освітніх будівлях провели роботи з термомодернізації і утеплення.
З бюджету громади виділили кошти для осередків з вивчення предмета «Захист України» у 4 закладах освіти. З 1 січня 2025 року там розпочнеться навчання з тактичної медицини, стрільби та інших необхідних в умовах війни навичок.
Для навчання дітей з особливими освітніми потребами відкрили 8 інклюзивних груп у дитячих садках та 40 інклюзивних класів у ліцеях міста. Запроваджено додаткові посади асистента вихователя. Дано старт створенню третього інклюзивно-ресурсного центру в громаді.
Медицина
- Серед досягнень у цій галузі – завершення реконструкції 4-го поверху терапевтичного відділення МКЛ №1. Для цієї лікарні також придбали комп’ютерний томограф. Для МКЛ №3 придбали рентгенапарат вартістю 4 млн грн.
- Фінансову підтримку надавали військовому госпіталю, госпіталю ветеранів, обласному клінічному медичному реабілітаційному центру.
- Крім того, місто надало приміщення та профінансувало ремонт для розміщення Центру лікування хронічного та фантомного болю «Прометей».
- Для Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС придбано пересувні лабораторії та обладнання для досліджень ДНК.
- Місто фінансує і надання безкоштовної виїзної медичної стоматологічної допомоги військовослужбовцям, яка здійснила в цьому році 13 виїздів, проліковано більше тисячі людей.
Міжнародна співпраця
Вінниця продовжує розвивати міжнародні зв'язки, представляючи себе на різних міжнародних платформах. Завдяки цьому було підписано меморандуми про співпрацю та розпочато спільні проєкти, зокрема щодо покращення міської мобільності.
Продовжують надходити гуманітарні вантажі від партнерських міст, зокрема Вентспілс (Латвія) передав автомобіль для обласного центру переливання крові, Мюнстер (Німеччина) – два автобуси.
З Нансі (Франція) надійшло два дизельних генератори, а від Кельце (Польща) — один для навчальних закладів. Міська лікарня №1 отримала медичні матеріали, а 300 хромбуків були надані для дітей вразливих категорій із Пітерборо (Великобританія).
Також Вінницька ШМД отримала наркозну станцію та транспортний апарат ШВЛ від Карлсруе (Німеччина), а мікроавтобус з побутовими приладами був переданий цим містом-побратимом. На початку грудня було укладено угоду про передачу автомобіля для майбутнього ветеранського простору та 20 терапевтичних столів для реабілітації пацієнтів.
Нагородою «Сила партнерства» Вінниця і Карлсруе отримали під час саміту мерів у Кишиневі, що підтверджує плідну співпрацю обох міст.
Пріоритет «Турбота»
Турбота про найбільш вразливі категорії населення – ще один важливий напрямок для громади. Це стосується, передусім, родин загиблих воїнів, військових, які зараз захищають Україну, ветеранів, а також малозабезпечених і соціально незахищених верств населення.
У Єдиному муніципальному реєстрі пільговиків на сьогодні налічується 21 тисяча вінничан, з яких 9 тисяч – ветерани війни.
Ветеранська політика
Реінтеграція ветеранів у цивільне життя та всебічна підтримка – це ключова складова пріоритету «Турбота». «Помічник ветерана» – один із найуспішніших проєктів, започаткованих у Вінниці, який був реалізований як пілотний на державному рівні.
Вінницькі помічники ветеранів – це колишні військовослужбовці, ветерани чи члени їхніх сімей, які за рік надали понад 30 000 послуг.
Окрім того, понад 20 тисяч осіб скористалися послугою «Ветеран», яка надається в усіх Прозорих офісах міста для першочергового обслуговування учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та родин загиблих.
Нова ініціатива – відкриття нових ветеранських просторів, зокрема створення простору громадською організацією «Полум'я надії», яке підтримується фінансово міською радою. Також допомогу отримують 20 інших ГО з соціальним спрямуванням.
Серед нових послуг: компенсація до 40 тис. грн для придбання інверторів напруги та акумуляторів, компенсація вартості переобладнання автомобіля на ручне керування для осіб з інвалідністю внаслідок війни (до 35 тис. грн), безкоштовне відвідування басейну для захисників з інвалідністю.
Безбар’єність
Забезпечення рівних можливостей для всіх мешканців громади в усіх сферах життя є головним завданням Вінниці. Для цього створено новий консультативно-дорадчий орган – Раду безбар'єрності, а також затверджено Програму безбар'єрного простору громади. Розроблено довідник безбар'єрності, що допомагає побудувати інклюзивне середовище.
Цьогоріч було встановлено 17 пандусів у житловому секторі та облаштовано 44 тротуарних з'їзди з тактильною плиткою на перехрестях.
З турботою про дітей
Цьогоріч для учнів було організовано роботу 31 літнього пришкільного табору, у яких відпочили 4 440 дітей різних соціальних категорій.
Завдяки міжнародним партнерам, близько 200 дітей з родин загиблих воїнів, внутрішньо переміщених осіб і ветеранів війни мали можливість відпочити за кордоном у різних країнах Європи. Партнери покрили всі витрати на організацію поїздок, включаючи навчальні та оздоровчі програми.
Громада також продовжує надавати грошову підтримку дітям загиблих та безвісти зниклих воїнів до Дня Святого Миколая, а також допомагає першокласникам до початку навчального року. Крім того, завдяки меморандуму з Києво-Могилянською академією, 13 дітей з родин загиблих захисників пройшли освітні курси, фінансування яких покрила міська рада.
Пам’ять
Пам'ять про подвиг воїнів і тих, хто віддав своє життя за Україну, є важливою складовою роботи громади. Цього року було створено Раду родин загиблих і безвісти зниклих захисників під керівництвом Вікторії Колмикової.
Вже у жовтні в трьох вінницьких ліцеях відкрито пам'ятні знаки на честь загиблих воїнів, що стали першими в серії пам'ятних стел, дизайн яких був обраний на конкурсі.
Плани громади на 2025 рік
Пріоритети Вінниці на 2025 рік залишаються незмінними: «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота». На посилення обороноздатності планується виділити понад 1 млрд грн, на пріоритет «Стійкість» – 1,3 млрд грн, а на «Турботу» – 900 млн грн.
Міський голова Сергій Моргунов підкреслив важливість згуртованості громади, яка дозволяє не лише підтримувати стабільність, а й досягати конкретних результатів. Він зазначив, що потрібно готовність до стратегії на післявоєнний період, щоб успішно реагувати на виклики майбутнього.
Джерело: ВМР