Гра на березовій корі та каша кабачанка: до культурної спадщини Вінниччини внесли 14 елементів

У 2024 році до обласного переліку культурної нематеріальної спадщини Вінниччини були внесені 14 елементів. Загалом у регіоні таких — 66. 

Про це повідомляє Суспільне.

Цьогоріч до обласного переліку увійшли технологія виготовлення виробів із сіна, в’язання віників із сорго, Подільський декоративний розпис, жниварський обряд та інші.

У планах на наступний рік продовжувати знаходити у громадах елементи, які є своєрідними культурними магнітами нашого краю. До прикладу, цього року до обласного переліку внесли музикування на березовій корі, у 2025 році цей елемент подаватимуть до національного реєстру.

Це мистецтво зародилося у селі Гончарівка в 60-ті роки. Про це Суспільному розповіла Оксана Моторна, батько якої — Петро Іванишин, тоді був єдиний на Вінниччині виконавець на такому незвичному інструменті. Вона ж продовжує цю традицію: вчить дітей та зорганізувала колектив, який грає на березовій корі.

атько грав, мені було це цікаво з дитинства, я дивилася, вчилася. Батько вчив, як треба, — сказала Оксана Моторна, — Від берези відриваю кору ножиком, розрізаю вздовж, відділяю смужку по березі, а потім розслоюю і беру найменшу, бо вона тоненькою має бути. Потім кладу її у тепле молоко, далі — у книжку, і можна на ній грати".

Чимало елементів зареєстровано у гастроспадщині. Серед них — каша кабачанка, яку готують у селі Жабокрич Крижопільської громади.

Місцева мешканка Катерина Філіпішина розповіла, що тонкощам приготування цієї каші навчила бабуся за її рецептом готує вже 25 років поспіль. Використовує кабак, пшоно, манку, моркву, цибулю, сало, масло, майонез, перець, сіль, цукор, сметану, кисле молоко, олію, смажену цибулю, смажену моркву.

Раніше кабачанку готували на весілля, нині — переважно на поминальні обіди. Подають її гарячою, за бажанням додають шкварки.

А ось традиції приготування та споживання каші "Зозуля" цьогоріч внесли до переліку національного реєстру нематеріальної культурної спадщини. Готують "зозулю" із пшона, молока, яєць, цукру, маку, масла й дрібки солі.

Як розповіла жителька села Дашківці 78-річна Наталя Стецюк, цій каші понад сто років. Рецепт передають із покоління у покоління. Готувати "зозулю" жінку навчила мама. Вона ж передає традиції дітям, онукам і правнукам, щоб ті цінували та берегли українське.

Каша "Зозуля" — це єдиний елемент з області, який упродовж 2024 року поповнив культурну спадщину України. Всього з Вінниччини таких десять.

Найпершим елементом стала бубнівська кераміка, потім ще й барська, а також вишивка клембівська квітка, клембівська вишивка. Вінничанина разом з Одеською областю, за кількістю елементів у національному переліку займає тверде перше місце. За обласним реєстром теж майже на першому місті.



Переглядів: 201
Поширень: 0