Метапневмовірус: чи варто боятись та як вберегтись

В Україні фіксується циркуляція HMPV (метапневмовірус) серед населення. Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявлено у 14 осіб, з них віком 0-4 роки - 2 особи, 5-14 років - 7 осіб, 30-64 роки - 4 особи та віком 65 і старше - 1 особа.

Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період, станом на 05.01.2024 року: всього HMPV виявлено у 24 осіб, з них віком 0-4 роки - 11 осіб, 5-14 років - 10 осіб, 30-64 роки - 2 особи та віком 65 років і старше - 1 особа. Про це повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Варто зазначити, що протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом - всі хворі отримали медичну допомогу та одужали.

Нещодавно під час брифінгу директор Вінницького обласного центру контролю і профілактики хвороб Ігор Матковський повідомив, що цьогоріч на Вінниччині не зафіксовано жодного випадку захворювання на метапневмовірус.

«Метапневмовірус – це не щось нове для нас. Це відомий респіраторний вірус, який регулярно виявляється в Україні. У нашій області влітку минулого року було зафіксовано два випадки захворювання, викликаного метапневмовірусом, а з початку цього року – жодного. Тобто говорити про серйозну загрозу немає підстав», – зауважив Ігор Матковський.

Наразі усі вірусологічні лабораторії регіональних центрів контролю і профілактики хвороб МОЗ України забезпечені тест-системами для виявлення метапневмовірусу та проводять епіднагляд протягом року, в тому числі під час епідсезону.

Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху спричиненого метапневмовірусом на території України не спостерігається.

Нагадаємо, вперше цей вірус зафіксували у 2001 році в Нідерландах. На початку 2025 року його зафіксували в Китаї. Він також шириться у інших країнах Індії, Індонезії та Японії. Лікарі рекомендують дотримуватись профілактики респіраторних захворювань та правил особистої гігієни. Ігнорування лікування вірусу може призвести до серйозних ускладнень особливо у дітей та осіб похилого вірусу.

Олександра Попович, доцентка кафедри інфекційних хвороб, кандидатка медичних наук, наголошує, що вчасне звернення до лікаря може врятувати ваше життя та оточуючих.

Під час ефіру на телеканалі «Віта ТБ», у рубриці «Рецепт здоров’я», Олександра Попович детальніше розповіла про те, чи варто боятись метапневмовірусу та як себе вберегти від захворювання.

«На даний час більшість видів грипу залишаються неуточненими через малу можливість дослідження вірусу. У більшості випадках захворювання українців на грип, МОЗ не бачить потреби у перевірці на інші віруси окрім грипу А, грипу Б та ковіду. Найчастіше люди звертаються до лікарів коли висока температура тримається більше 5 днів. Зазвичай застуда триває 3-5 днів, якщо хвороба прогресує довше зазначеного періоду, то це серйозний аргумент звертатись за фаховою допомогою, - говорить Олександра Попович. - Що стосується нового типу вірусу то нове у нього лише ім’я. Тому що вже навіть у малих дітей віком до 6 років, майже у 70%, є імунітет. У дітей віком до 8 років він є у 100% . До того ж здебільшого цей вірус проходить досить легко і причин для паніки немає, не враховуючи категорію людей ризику. Цей вірус відносно інших не такий мінливий і мутацій. За період його виявлення наслідки були не значними. Летальних випадків від вірусу в світі не виявлено. Хоча ніхто не виключає ймовірності, що вірус можуть десь в лабораторіях «змінити». На жаль, ліків від вірусу наразі не винайдено, але світ над цим працює».

Нагадаємо, шлях передачі метапневмовірусу - аерозольний, тобто, через пчих, кашель, дотик і тд. Звичайні маски, які захищали нас від ковіду, будуть в нагоді цього разу. Бажано використовувати їх одноразово. А в місцях скупчення людей, користуватись дезинфікатором. Не буде зайвим і випити більше звичайного рідини, це можуть бути як вода, так і теплий чай. Варто посилити свій імунітет вітамінами, прогулянками та достатнім часом для сну.

«Ознаки метапневмовірусу такі самі як і в грипу: загальна слабкість, нездужання, підвищення температури, висока пітливість, нудота. Ускладненням може бути запалення вуха. Червоними прапорцями будь якої хвороби є саме висока температура, яка довго тримається та гнійні виділення з носа чи з ротової порожнини», - наголошує Олександра Попович.



Переглядів: 133
Поширень: 0