Інфляція в Україні: чому зростають ціни на продукти, зв'язок і транспорт

У січні 2025 року в Україні продовжився тиск інфляції. Споживча інфляція порівняно з груднем 2024 року становила 1,2%, а в річному вимірі — 12,9%. Водночас базова інфляція за місяць досягла 1,3%, а за рік склала 11,7%.

Про це пише видання Forbes посилаючись на Державну службу статистики.

Чому зростають ціни

Прискорення інфляції в Україні пояснюється кількома факторами, як тимчасовими, так і більш фундаментальними. Одним з основних причин є вплив кліматичних умов, зокрема літньої та осінньої посухи, яка значно вплинула на врожай і призвела до подорожчання овочів. Крім того, зростання бюджетних видатків у грудні минулого року також стало важливим чинником для прискорення інфляційних процесів.

Ще один ключовий фактор, що сприяв підвищенню цін, — це збільшення виробничих витрат. Неврожай минулого року мав не тільки прямий вплив на ціни на продукти харчування (особливо овочі), але й спричинив зростання витрат на харчову промисловість і кормову базу для тваринництва.

Загальний інфляційний тиск також посилили зростання податкового навантаження та девальвація гривні наприкінці 2024 року. Це підвищило витрати як для підприємств, так і для споживачів.

Сфера зв'язку та продукти харчування

Особливо значне зростання цін спостерігалося в секторі звʼязку — тарифи на місцевий телефоний звʼязок піднялися на 29,1%, а на мобільний звʼязок — на 15,6%. У результаті ціна на зв'язок за рік зросла на 9,1%, а загальний внесок у зростання індексу споживчих цін становив 0,26 в.п.

Продукти харчування також не залишилися поза увагою. У січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої збільшилися на 1,2%. Найбільше подорожчали овочі, соняшникова олія, хліб, масло, м’ясо та м’ясопродукти, молочні вироби, фрукти та риба. У той же час ціни на макарони та цукор знизилися на 0,8% і 0,6% відповідно.

Зростання вартості алкогольних та тютюнових виробів на 1,6% пояснюється подорожчанням тютюнової продукції на 2,3%. Транспортні витрати також не обійшлися без змін: проїзд в автотранспорті подорожчав на 2,5%, а ціни на паливо та мастила зросли на 2,1%.

Читайте також:

Вінницька громада передала 501-му ОБМП квадрокоптери Mavic 3T та іншу техніку: подробиці

Які медзаклади Вінниччини отримають 83 млн грн з державного бюджету



Переглядів: 203
Поширень: 0