Користувачі помітили, що сервіс Ventusky прогнозує високий рівень забруднення повітря над Україною, хоча насправді ці показники не відповідають реальній ситуації. Усе через застарілі дані, які використовують глобальні моделі.
Про це повідомляє Український гідрометеорологічний центр.
Чому Ventusky показує неіснуючі викиди
Ventusky, як і подібні сервіси, використовує дані з міжнародних баз (EDGAR, CAMS), які оновлюються дуже рідко — в нашому випадку понад 11 років тому. Через це система досі вважає активними підприємства, що були зруйновані або зупинилися через війну, такі як Азовсталь чи Новокаховський електромашинобудівний завод.
Алгоритми Ventusky прогнозують забруднення на основі старої інформації та поточних атмосферних умов:
- якщо слабкий вітер або антициклон – модель прогнозує накопичення забруднень;
- якщо вітер посилюється чи є опади – система показує розсіювання викидів.
Саме тому Ventusky продовжує відображати високий рівень діоксиду сірки та азоту в місцях, де вже давно немає джерел забруднення.
Чому Україна не оновлює ці дані
Оновлення глобальних баз дозволило б зробити прогнози точнішими, але це потребує передачі інформації про всі працюючі підприємства, їхні потужності та викиди. В умовах війни такі дані можуть бути використані ворогом, тому їх не публікують з міркувань безпеки.
Що кажуть реальні вимірювання
Фактичні дані з наземних постів і супутниковий моніторинг на 11 лютого не фіксують пил в атмосфері над Україною. Також немає умов для його надходження з інших регіонів у найближчі дні.
Прогноз атмосферних умов і їх впливу на забруднення повітря:
- 11-12 лютого — повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи (куди переміщується невелика кількість пилу, тож до нас він не дійде).
- 13 лютого — антициклон, слабкий вітер (1-5 м/с), можливе накопичення місцевого забруднення, особливо в великих містах (транспортні викиди), та в зоні розміщення ТЕС.
- 14-15 лютого — зміна погоди: вітер посилиться (5-12 м/с), очікується похолодання та опади (переважно сніг), які очистять повітря.
Читайте також:
Десять пожеж за добу: на Вінниччині вогонь нищить будинки та автомобілі