Цієї весни жителі України матимуть змогу спостерігати часткове сонячне затемнення, яке відбудеться 29 березня 2025 року. Це явище стане частиною циклу сонячних затемнень і буде цікаве не лише для тих, хто захоплюється астрономією, а й для науковців, які зможуть дослідити атмосферу Сонця та інші космічні процеси.
Про це пише ТСН.
Що таке сонячне затемнення
Сонячне затемнення відбувається, коли Місяць опиняється між Землею та Сонцем, тимчасово затуляючи його світло. У випадку часткового затемнення, Місяць закриває лише частину сонячного диска. Це явище повторюється з певною періодичністю, і його дослідження дає астрономам можливість краще розуміти космічні процеси.
Варто зазначити, що в давнину сонячні затемнення викликали страх і навіть змінювали хід історії. Наприклад, під час війни між лідійцями та мідійцями в Малій Азії сталося сонячне затемнення, яке передбачив давньогрецький філософ Фалес. Ця подія так вразила воїнів, що вони припинили битву й незабаром уклали мир.
Сьогодні, коли затемнення добре вивчені та прогнозовані, їх уже не сприймають як зловісний знак. Більшість людей не пов’язує їх із катаклізмами, хоча дехто все ще шукає в таких явищах містичні послання.
Коли і як буде видне затемнення в Україні
Перше сонячне затемнення 2025 року можна буде спостерігати 29 березня. В Україні явище розпочнеться о 12:58 за київським часом і завершиться о 14:04. У цей період місяць частково затулить Сонце, утворюючи в небі форму півмісяця.
Це затемнення можна буде побачити в більшості регіонів світу, і близько 800 мільйонів людей зможуть стати свідками цього космічного явища. Однак, лише на півночі Квебеку затемнення буде повним — Сонце закриється на 94%.
В яких регіонах України буде найкраще видно затемнення
Часткове сонячне затемнення 29 березня можна буде побачити на території усієї України. Проте найкращі умови для спостереження очікуються у центральних і західних областях, де Місяць закриє найбільшу частину сонячного диска. Мешканці Львівської, Закарпатської та Хмельницької областей побачать найбільшу частину затемнення, проте навіть там Сонце буде закрите лише на 2%.
Варто пам’ятати про безпеку: спостерігати за Сонцем без спеціальних захисних окулярів небезпечно для зору.
Читайте також:
Землю накриє п'ятибальна магнітна буря: прогноз сонячної активності на 11-12 лютого
Найближча планета до Сонця. Вчені пояснили, чому вона досі не згоріла