Як використання гаджетів у ліжку впливає на сон: результати дослідження

Чим більше часу ми проводимо перед екранами гаджетів у ліжку, тим менше шансів на якісний сон. До такого висновку дійшли науковці з Норвезького інституту громадської охорони здоров’я, які опитали понад 45 тисяч студентів віком від 18 до 28 років. Результати дослідження опубліковані в журналі Frontiers.

Про це пише BBC News Україна.

Згідно з даними, кожна додаткова година перед екраном перед сном збільшує ризик безсоння на 63% та скорочує тривалість сну в середньому на 24 хвилини.

"Ми не виявили суттєвих відмінностей між соціальними мережами та іншими видами діяльності перед екраном, що свідчить про те, що саме використання екрана є ключовим фактором порушення сну", – пояснює доктор з Норвезького інституту громадської охорони здоров'я, провідний автор дослідження Гуннхільд Йонсен Хетланд.

Соцмережі чи здоровий сон?

Переважна більшість учасників (69%) використовували гаджети для перегляду соціальних мереж, а також фільмів, серфінгу в інтернеті чи ігор — і все це вже після того, як лягли до ліжка. У дослідженні враховувались частота використання гаджетів уночі, тривалість цього часу, а також дані про труднощі із засинанням, часті нічні пробудження, раннє прокидання та відчуття втоми.

За визначенням дослідників, люди, які мали проблеми зі сном три і більше ночей на тиждень протягом трьох місяців, класифікувались як такі, що страждають на безсоння.

Водночас автори дослідження наголошують: їхні висновки не встановлюють прямого причинно-наслідкового зв’язку. Іншими словами, не доведено, що саме гаджети спричиняють безсоння — можливо, навпаки: люди з порушеннями сну частіше тягнуться до смартфонів ночами.

Що кажуть фахівці?

Фахівець зі сну Джошуа Пайпер з ResMed UK підкреслює, що електронні пристрої дійсно можуть негативно впливати на якість сну.

"Це впливає як на можливість заснути, так і на якість вашого сну, тому одним людям може бути важко заснути, а іншим - міцно спати протягом ночі", - розповів він BBC.

Він додає, що навіть нічний режим або зменшення яскравості екрана не усуває головної проблеми — саме взаємодія з гаджетом перед сном порушує природні механізми засинання.

Як покращити сон?

Попри відсутність остаточних висновків про шкоду гаджетів, фахівці радять не користуватися електронними пристроями щонайменше за годину до сну. Серед інших рекомендацій:

  • дотримуватися стабільного режиму сну — лягати й вставати в один і той самий час;
  • уникати кофеїну, алкоголю та важкої їжі перед сном;
  • зробити спальню комфортною: зручне ліжко, тиша, свіже повітря;
  • проводити більше часу на природному світлі, особливо вранці;
  • розслаблятися перед сном — наприклад, приймати теплу ванну, читати книгу або робити дихальні вправи.

Докторка Кет Ледерле наголошує: внутрішній біологічний годинник залежить від впливу природного освітлення, і саме він відповідає за здоровий режим сну. Допомогти заснути може приємна, але не надто стимулююча діяльність.

Автори дослідження також зазначають, що необхідні подальші спостереження — зокрема довготривалий моніторинг сну, аналіз нічних сповіщень на гаджетах та розробка цільових порад для молоді.

Читайте також:

Як позбутися статичної електрики на одязі: прості лайфхаки

Як правильно відповідати на негатив у Мережі: прості та дієві способи



Переглядів: 392
Поширень: 0