Хто з українських кардиналів мав шанс очолити Ватикан 20 років тому

Упродовж кількох наступних тижнів у Ватикані розпочнеться конклав – таємничий процес вибору нового Папи Римського, котрий стане наступником Франциска. В усі роки процеси голосування супроводжують неабиякі цікаві деталі.

У квітні 2005 року після похорону папи Івана Павла ІІ розпочався процес виборів нового понтифіка. Серед фаворитів на посаду був українець. 

У 1978 році Іван Павло ІІ став першим за понад 400 років папою, який не був італійцем. Ба більше – першим слов'янином, який очолив католицьку церкву. Обрання польського кардинала Папою в час Холодної війни, коли Східна Європа була під впливом СРСР – було доволі сильним кроком з боку колегії кардиналів.

Іван Павло ІІ увійшов в історію як реформатор церкви, адже він став першим, хто визнав помилки церкви та реабілітував страчених під час інквізиції. То ж як і зараз, 20 років тому конклав був не лише вибором нового Папи, але й оцінкою шляху, яким уже іде церква. 

Загалом у квітні 2005 року було 16 потенційних претендентів на престол Святого Петра. І одним із них був глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар. Він користувався неабияким авторитетом серед кардиналів, адже був надзвичайно освіченим та ерудованим. 

Крім того, кандидатуру Гузара підтримували ті кардинали, які виступали проти целібату для католицького духовенства. Річ у тім, що в УГКЦ священники мають право на шлюб, а в католицькій церкві духовенство всіх рівнів зобов'язане дотримуватися целібату.

Однак були і противники такої кандидатури. Чимало кардиналів не хотіли знову обирали понтифіком слов'янина. Ба більше, Гузар був главою УГКЦ, яка живе за візантійським, а не латинським обрядом, то ж у випадку обрання йому б потрібно було змінювати обряд.

То ж компромісною фігурою на конклаві став декан виборчої колегії Йозеф Ратцінґер, який більш відомий як Папа Бенедикт XVI. Через 8 років він відрікся від престолу, але в конклаві 2013 року Любомир Гузар уже не міг брати участі, бо майже досягнув 80-річного віку. Кардиналам за 80 не дозволено брати участь у виборах нового Папи Римського.

Читайте також:

Помер Папа Римський Франциск: як і коли оберуть нового очільника Католицької церкви



Переглядів: 304
Поширень: 0