Скільки коштує зарядка електромобіля в Україні?

Придбання електромобіля має декілька переваг, серед яких економічність, безшумність роботи, екологічність, значно нижчі витрати на технічне обслуговування тощо. Але досі є великі проблеми з доступом до мереж зарядних станцій, особливо в регіонах. Розрізняються і середні витрати на зарядку електромобілів, які залежать від багатьох факторів. Тим не менш, експлуатація таких машин і сьогодні по собівартості в 2-4 рази нижча, ніж автомобілів з класичними ДВС. Ми вирішили розібратись з питанням більш детально.

Розповсюджені способи зарядки електромобіля

Перевага таких авто в тому, що вони розраховані, в тому числі, на підключення до побутових мереж. Тому тим автовласникам, що мешкають у власних будинках, організувати домашню зарядку нескладно. Це може бути найбільш зручних та економічних способів обслуговування авто. Для цього розроблені спеціальні станції та пристрої, може використовуватись і пряме підключення до побутової розетки.

У деяких власників може не бути прямого доступу до підзарядки авто з побутових мереж. Це може бути пов’язаним зі складнощами та дозволами мешканців багатоквартирних будинків, тим, що загальна мережа не розрахована на підвищені навантаження та ін. Іноді автовласника не задовольняє повільний процес зарядки (12-24 година), якщо він кожного дня багато їздить. Тоді доводиться використовувати альтернативні варіанти:

  • громадські станції зарядки;
  • швидкі зарядні пристрої;
  • суперзарядні станції.

Вони відрізняються доступністю в конкретних регіонах, швидкістю обслуговування та вартістю повної зарядки.

Особливості різних способів заряджання авто

Домашня зарядка найбільш контрольована та комфортна, її вартість залежить лише від діючих тарифів на електроенергію (на сьогодні це біля 4,5-5 грн./кВт). Для Tesla Model Y з батареєю в 75 кВт/год, зарядка буде коштувати 320-350 грн. Більш того, у нічний період діє пільгова тарифікація, тому можна значно зекономити, поставивши автомобіль на зарядку звечора. Придбання портативної станції може знизити у рази (до 6-8 годин) час повної зарядки.

На комерційних станціях суттєво відрізняються умови доступу (наприклад, треба резервувати місце заздалегідь), час зарядки та вартість послуг:

  • Повільна зарядка. Найбільш розповсюджена послуга, коли процедура триває від 8-10 годин. При цьому вартість буде становити біля 5-7 грн. кВт/год в середньому.
  • Прискорена зарядка. При використанні більш потужного обладнання автовласник зможе скоротити час обслуговування до 6-8 годин, але платити доведеться від 7 грн. та вище.
  • Швидка зарядка. Головна перевага таких станцій в тому, що всього за 30-50 хвилин акумулятор може бути заповнений на 80-85%. Але вартість такої зарядки буде становити в середньому 12-18 грн. за кВт/год.

Як можна зекономити на зарядці електромобіля?

Ми долучили до розмови співробітника Panda Auto, який згодився поділитися з нашими читачами досвідом компанії. Перш за все, його поради стосуються домашнього способу зарядки. Власнику слід обов’язково приділити увагу правильному місцю підключення з безпекової точки зору. В разі застосування портативної станції – правильному заземленню та застосуванню автоматики, для чого слід залучити професійного електрика.

На комерційних станціях, які повинні самостійно контролювати безпеку, слід бути уважним та дотримуватись мінімальних правил: візуально перевіряти стан обладнання на предмет тріщин/пошкоджень та несправностей, уникати станцій без належного заземлення, не користуватися мокрими кабелями, при можливості слідкувати, щоб обладнання не перегрівалося.

На закінчення наводимо кілька рекомендацій, які можуть знизити витрати на зарядку електромобіля:

  • вивчіть тарифи операторів, щоб вибрати найвигідніший період обслуговування (економія до 20%), це може бути, наприклад, час-пік;
  • слідкуйте за акційними пропозиціями – спеціалізовані станції часто пропонують пільгові ціни для окремих моделей/марок машин;
  • стаєте постійними клієнтами довірених операторів, де діють програми лояльності та системи знижок;
  • приділіть час підбору безкоштовних точок зарядки (громадські місця, комунальні зони, мережі супермаркетів та окремих торгових точок);
  • зверніть увагу на стандартні автозаправки, де обладнані точки зарядки, там часто пропонуються пільгові тарифи.

Таким чином, вартість зарядки електромобіля в Україні становить 5-18 грн. за кВт/год, якщо користуватись комерційними станціями. Але при бажанні можна значно зекономити, якщо користуватися домашніми зарядками (особливо по нічному тарифу) або пільговими пропозиціями операторів. Вартість залежить від типу зарядних станцій, діючих тарифів на електроенергію, місця розташування станцій навіть в межах одного міста, інших додаткових факторів.


Переглядів: 76
Поширень: 0