Відкрите місто – сильна громада: Вінниця серед трійки лідерів прозорості

Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine представила оновлений Рейтинг прозорості муніципалітетів, оцінюючи 100 українських міст за 70 критеріями. Дослідження охопило показники відкритості, доброчесності та ефективності управління в умовах повномасштабної війни.

Лідери рейтингу

Першу позицію у рейтингу посіли Чернівці з результатом 84,5 бала зі 100 можливих. Це найвищий показник серед усіх муніципалітетів, який місто досягло завдяки значному прогресу — +27,1 відсоткових пунктів за рік. Друге місце посіла Вінниця (81 бал), а третє — Луцьк (76 балів).

Середній рівень прозорості

Середній показник прозорості для 100 міст у 2024 році становить 41,6%, що дещо нижче за результат 2023 року (42,2%). Однак 78 міст, які були учасниками обох досліджень, продемонстрували прогрес — їхній середній рівень прозорості зріс до 45,4%.

У розрізі розміру населених пунктів:

  • великі міста: 59,1%
  • середні: 41,7%
  • малі: 33,2%

Серед малих міст лише чотири здобули статус «частково прозорих»: Володимир, Покров, Вараш і Славута.

Прифронтові міста

Дослідження також охопило 10 міст, розташованих у зонах можливих бойових дій. Середній рівень прозорості в цих муніципалітетах — 43,9%, що навіть трохи вище за загальний показник. Зокрема, Миколаїв (68 балів) посів 7-е місце та здобув статус «частково прозорого», а Запоріжжя, піднявшись на 12-ту позицію (+27,3 в.п.), стало містом з найвищим темпом прогресу за рік.

Серед інших прифронтових міст суттєвий приріст продемонстрували Суми (+16,4 в.п.) і Марганець (+12,7 в.п.), хоча офіційно залишились у категорії «непрозорих».

Провал у прозорості

Попри позитивні зрушення, 72 міста з 100 залишаються непрозорими. Найгірші результати зафіксовано у Конотопа (11 балів), Могилів-Подільського (15,5), Золочева (16), Хуста (16,5), Білгорода-Дністровського (17,5) та інших.

Також 6 міст погіршили свої позиції, зокрема Шостка (-15,5 в.п.) та Дрогобич (-14 в.п.). Дніпро і Дрогобич втратили статус прозорих через невиконання нових індикаторів, яких не було у попередньому дослідженні.

Натомість Вінниця та Чернівці цілком виконали найбільшу кількість нових індикаторів. У випадку Вінниці ця частка склала 79,4% усіх нових критеріїв, у Чернівців — 75%. Це допомогло їм очолити рейтинг.

Проблемні сфери

Міста найгірше впоралися з такими напрямами:

  • Послуги громадянам — 67% повних невиконань.
  • Комунальне майно та земля — 61,1%.
  • Кадрова політика та доброчесність — 60,3%.

Найкращі результати — у сферах відкритості (43,6%), взаємодії з громадськістю (41,7%) та реагування на виклики війни (39,6%).

Рекомендації для покращення

Програма розробила рекомендації для міст, які допоможуть підвищити їхню прозорість в умовах війни та сприятимуть успішній євроінтеграції України. Серед них:

  • Регулярно і завчасно анонсувати засідання ради, виконкому та постійних комісій, оприлюднювати їхні протоколи і рішення, а також забезпечити трансляції цих подій.
  • Поширювати інформацію про ухвалені муніципалітетом рішення щодо надання компенсацій за пошкоджені або знищені об'єкти нерухомого майна.
  • Оприлюднювати титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою; перелік земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання в користування; реєстр об'єктів рухомого майна, що перебуває в комунальній власності
  • Розробити алгоритм доступу громадян до відкритих пленарних засідань міської ради.
  • Налагодити належний процес публікації відкритих даних, схвалити відповідні документи та процедури, також розробляти сервіси на основі якісних і своєчасно оприлюднених наборів відкритих даних, які оприлюднює ОМС.
  • Забезпечити безперебійну роботу платформи електронних петицій і належним чином модерувати їх та відповідати на них.
  • Запровадити електронну систему реєстрації заяв на квартирний облік, а також до комунальних закладів освіти.
  • Публікувати повну та своєчасну інформацію про вакансії, конкурси на заміщення посад та можливості стажування для молоді.
  • Забезпечити прозорий облік та розподіл гуманітарної допомоги, що надходить муніципалітетам.
  • Розробити та впровадити власний інструмент запобігання корупції, а також призначити орган або посадову особу, відповідальну за моніторинг етичної поведінки посадових осіб місцевого самоврядування.
  • Створити самостійний орган з внутрішнього контролю та аудиту діяльності підрозділів міської ради і оприлюднювати результатів перевірок.
  • Ухвалити важливі стратегічні документи, зокрема Муніципальний енергетичний план і План відновлення та розвитку територіальної громади.

Читайте також:

У Вінниці відкривають безплатні курси розмовної української: як записатися

Вінницькі рятувальники увійшли до десятки найсильніших в Україні



Переглядів: 203
Поширень: 0