Весняні заморозки, які пройшли в Україні та інших країнах Східної Європи у квітні 2025 року, спричинили значні втрати врожаю черешні та вишні. За попередніми оцінками, українські виробники втратили 45–55% врожаю черешні та до 50% врожаю вишні. Це призведе до серйозного дефіциту на ринку та зростання цін, прогнозують аналітики EastFruit.
Про це пише ТСН.
Найбільше постраждали південні регіони
Найбільші втрати зафіксовані у південних регіонах України, які є основними виробниками черешні. У центральних регіонах втрати ще більші, однак площі вирощування там значно менші. Щодо вишні, то найбільші збитки спостерігаються в північних областях країни — до 50% врожаю.
Чому ситуація критична
Як пояснив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак, окрім погодних умов, на зниження врожайності впливає й скорочення площ під цими культурами у країнах ЄС. Через високі ризики вирощування, викликані частими заморозками, старі сади викорчовують, а нові — не насаджують.
«Оскільки ризики вирощування черешні постійно зростають у зв’язку з частими втратами врожаю від заморозків, старі плантації поступово викорчовуються і не замінюються новими», — зазначає Ярмак.
«Україна і так переважно залежить від імпорту черешні після окупації російськими агресорами традиційних регіонів вирощування цих фруктів та фактичного знищення основної частини плантацій. Тому ціни на черешню цього року в Україні будуть ще вищими, ніж зазвичай», — прогнозують фахівці.
Проблеми у всій Східній Європі
Україна — не єдина країна, яка постраждала. Весняні морози завдали шкоди врожаям у Польщі, Угорщині, Румунії, Туреччині та Молдові:
- Польща — втрати черешні та вишні до 80% у деяких регіонах, середній рівень — 50–55%;
- Туреччина — знищено до 70% врожаю, очікується зростання експортних цін на 75%;
- Угорщина — постраждали до 90% господарств, урожай черешні впав на 80–90%;
- Румунія — зниження врожаю на 70–80%;
- Молдова — втрати оцінюють у 30–40%, у деяких регіонах — до 100%.
У цих умовах черешня та вишня можуть стати справжнім делікатесом у 2025 році. За словами аналітиків, Узбекистан потенційно здатен частково компенсувати дефіцит, однак через складну логістику та переорієнтацію постачання на ринок росії значного імпорту до України не очікується.
Що це означає для споживачів
Фахівці одностайні: ціни на черешню й вишню в Україні цього року будуть значно вищими за середні. Причини — дефіцит, обмежене постачання та зростання вартості імпортованих ягід.
Читайте також:
У Вінницькій області знищили партію турецьких кабачків із надлишком нітратів
Травневі морози знищили майже весь урожай абрикосів на Вінниччині