У Щітках за підтримки Вінницької міськради відбудеться другий етновікенд

У час, коли наша країна веде боротьбу за свободу, кожен захід, що об’єднує громаду для збереження національної спадщини та підтримки Збройних сил України, набуває особливої ваги. 19 липня о 15:00 така подія відбудеться у селі Щітки. На березі ставу «Тарасишин» розгорнеться майданчик другого етновікенду «Заплетемо рогозу». Кожен її відвідувач зможе долучитися до збору коштів на потреби воїнів, які мужньо боронять нашу Батьківщину на передовій. Етновікенд присвячений популяризації елементу нематеріальної культурної спадщини України – «Традиції рогозоплетіння». Його організовує департамент культури Вінницької міської ради спільно з КЗ «Вінницька централізована клубна система» за підтримки міської ради.

Про це інформує видання My Vin, посилаючись на сайт Вінницької міської ради.

Рогозоплетіння – давнє ремесло, яке нині збереглося лише у двох селах Вінницької громади: Щітках і Писарівці. Завдяки багатим на рогозу водоймам, це заняття стало характерною ознакою локальної ідентичності. З цього матеріалу виготовляли взуття, капелюхи, доріжки, одяг, кошики – вироби, які славилися далеко за межами сіл. Секрети ремесла передаються з покоління в покоління. Нині традицію продовжують знані майстрині Галина Заєць та Надія Іщенко. Саме пані Галина, очоливши у 1989 році шкільний гурток декоративно-ужиткового мистецтва, започаткувала дитячу студію рогозоплетіння, що діє при Щітецькому сільському клубі.

У 2023 році традиції рогозоплетіння сіл Щітки та Писарівка були включені до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. А вже у 2024 році, за підтримки проєкту #EU4Culture, що фінансувався Європейським Союзом і реалізовувався Goethe-Institut Ukraine в межах реалізації Стратегії розвитку культури Вінницької міської територіальної громади, департамент культури Вінницької міської ради спільно з КЗ «Вінницька централізована клубна система» започаткували перший в Україні етновікенд, присвячений рогозоплетінню.

У період повномасштабного вторгнення росії в Україну, збереження і популяризація елементів нематеріальної культурної спадщини стає особливо важливою справою, що об'єднує громади, зберігає пам'ять предків та активізує творчу самореалізацію.

Цьогорічне дійство об'єднає шестеро майстрів рогозоплетіння з Вінниччини, Львівщини, Тернопільщини та Черкащини, які презентують власні техніки плетіння і проведуть майстер-класи для усіх охочих. У програмі:

  • виставка виробів майстрів рогозоплетіння з різних регіонів України;
  • майстер-класи для дітей та дорослих;
  • ярмарок-продаж виробів народних майстрів Поділля;
  • обрядові дійства у виконанні фольклорно-етнографічного ансамблю «Брикса» (Бохоницький будинок культури);
  • презентація традиційної писарівської страви – годзі;
  • смачна локальна кухня
  • тематичний бібліо-пікнік.

Родзинкою події стане концертна програма «Заплетемо рогозу, заграйте музики» за участі аматорських колективів клубних закладів громади та фольклорних гуртів «Зелена рута», «Оксамит», «Оберіг». Спеціальні гості свята – відомий гурт «Водограй» та яскравий етно-ф’южн гурт «EtnoGen».

У разі оголошення повітряної тривоги захід призупинять, а присутні мають прямувати у найближче укриття. Мапа – за посиланням.

Читайте також:

На Вінниччині на одне селище стало менше

У Вінниці заборонили ліві повороти на ключових вулицях: що зміниться для водіїв



Переглядів: 237
Поширень: 0