На Вінниччині жінка знайшла понад 20 давніх єврейських поховань просто у себе на подвір’ї

У Жорнищі на Вінниччині місцева жителька Ольга Шафрайчук виявила на своєму обійсті понад два десятки давніх надгробків. Виявилося, що її подвір’я розташоване на території колишнього єврейського кладовища кінця XVIII — початку XIX століття.

Про це інформує My Vin, посилаючись на Суспільне.

Нині з-під землі вже проглядаються понад 20 надгробків із написами на івриті. Як розповіла жінка, перші кам’яні плити почали з’являтися на ділянці ще 10 років тому. Але останнім часом, через активні зсуви ґрунту, поховання стали відкриватися масово.

«Я тут наче в раю. Земля благословенна. Самі євреї кажуть: це велика честь — жити на такому місці», — поділилася Ольга Шафрайчук.

Будинок, у якому вона мешкає, дістався їй у спадок ще 30 років тому. Під час облаштування погребу вона навіть знайшла людські останки — кістки перепоховали у рові поблизу.

Читайте також

У Щітках за підтримки Вінницької міськради відбудеться другий етновікенд

Цвинтар із забутою історією

Як зазначає краєзнавиця Ярослава Дудюк, у XIX столітті Жорнище було багатокультурним поселенням. Тут мешкало близько тисячі євреїв, діяли синагога, магазини, майстерні та мануфактури.

«Тут і трипільські поселення були, і скіфи, і козаки, польська культура залишила слід. Найбільші спогади у писемних джерелах з 19 століття», — розповідає краєзнавиця.

Під час Другої світової війни доля єврейської спільноти в Жорнищі склалась трагічно. У 1941 році нацисти створили гетто, після чого єврейське життя в селі зникло. Відтоді і саме кладовище поступово зникло з людської пам’яті.

Планують дослідження та екскурсійний маршрут

Сьогодні надгробки на подвір’ї Ольги Шафрайчук становлять значну культурну й історичну цінність. Деякі з них добре збереглися, й на них можна прочитати старовинні написи на івриті, які підтверджують єврейське походження похованих.

У міському відділі культури вже зацікавились цією знахідкою. Там повідомили, що готують грантову заявку для подальших археологічних та історичних досліджень. У майбутньому планують облаштувати екскурсійний маршрут для збереження та популяризації культурної спадщини села Жорнище.

Сама Ольга продавати будинок не збирається. Каже, це місце стало для неї особливим — як за атмосферою, так і за своєю історією.

Читайте також:

Вінниця відзначає День Української Державності: культурні та освітні події

Європейська комісія схвалила «роумінговий безвіз» для України



Переглядів: 472
Поширень: 0