Круглий стіл «Успіші практики створення та функціонування органу управління освітою в ОТГ» відбувся у Вінницькому Центрі розвитку місцевого самоврядування, діяльність якого підтримується Програмою « U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України.
Метою зустрічі, на яку було запрошено керівників освітніх закладів ОТГ Віниччини та Департаменту освіти і науки Вінницької ОДА, стало обговорення шляхів реалізації освітнього законодавства та створення майданчика для обміну досвідом з організації роботи освітньої сфери між діючими та потенційними ОТГ регіону.
«Сьогодні ми зібрали керівників відділів освіти громад щоб вони поділились практикам, досвідом розбудови сфери у своїх ОТГ, щоб вони могли оперативно допомагати один одному вирішувати проблеми та комунікувати вміж собою. Власне, ідея полягає в тому, щоб створити майданчик для комунікацій і співпраці представників освітньої галузі регіону. Ми назвали це – Ю- ЛІДЕРи/U-LEADери освіти, в окремих областях вже створені такі об’єднання. На Вінниччині теж започатковуємо реалізацію такої ініціативи і сьогодні відбудеться перше, стартове засідання мережі лідерів освітньої сфери громад області», - пояснив Віталій Швець, модератор заходу, радник Вінницького ЦРМС з муніципальних послуг.
Під час дискусії учасники обговорили основні аспекти освітньої реформи на Вінниччині в контексті децентралізації, а також ознайомились із досвідом створення і функціонування органів управління освітою у міських та сільських громадах. Про це розповіли представники Немирівської, Жданівської, Дашівської, Лука-Мелешківської, Ковалівської, Тульчинської та Гніванської об’єднаних територіальних громад Вінницької області.
В ході кругого столу присутні обмінялись досвідом організації роботи сфери освіти за умови створення органу управління галуззю та без створення такого органу. Особливо цікавими виявились доповіді учасників з питань функціонування опорних шкіл та комунальних закладів освіти.
«Ми створили відділ освіти і всі кошти виділяємо виключно в рамках відповідних бюджетних програм. В Немирівській громаді існують чотири таких програми: комплексна програма розвитку освіти до 2020 року, програма військово-патріотичного виховання, міська програма розвитку фізичної культури і спорту і програма розвитку освіти. Громада має 4 заклади, із них – 1 опорна школа і 2 філії. Окремо варто сказати про філії. От у нас є філія у населеному пункті, що 3 км від м. Немирів – гарна школа, 64 учня, але тільки після того, як педагоги із опорної школи стали викладати окремі дисципліни, рівень знань дітей почав зростати. Це було визнано педагогічними радами. На сьогодні в освітніх закладах громади 1662 учні, а в районних залишилось 1020. У нас працює 224 педагоги, середня наповнюваність класів – 20 дітей. Крім того, громада розвиває і дошкільну освіту – маємо 5 ДНЗ, які обслуговують 64 працівники. Для забезпечення всіх процесів реалізації реформи освіти громадою було створено КП Немирівський центр обслуговування закладів освіти. Штат в установі невеликий, маємо 7 методистів, 4 з яких працюють за сумісництвом. З досвіду роботи можна сказати, що ми закриваємо всі питання із забезпечення функціонування галузі освіти в ОТГ своїми силами, тож створення комунального закладу з методологічної та економічної точки зору є виправданим», - повідомив Анатолій Пасічник, начальник відділу освіти Немирівської міської ради.
Під час зустрічі, до освітян ОТГ Вінниччини звернувся Олег Левченко – директор Вінницького ЦРМС. Він підкреслив високий рівень співпраці Центру і Департаменту науки і освіти Вінницької ОДА, а також ОТГ області. На думку Олега Левченка, сьогодні ще недостатньо інформаційного забезпечення реформи освітньої галузі на місцях і актуальним є інтенсифікація обміну думками та досвідом серед громад Вінниччини, адже в ОТГ області напрацьовано багато успішних практик у сфері освіти.