У Вінниці затвердили Концепцію цифрової партисипації

Органи місцевого самоврядування Вінниці мають наміри поглиблювати використання інформаційних технології, щоб створювати для вінничан все більше можливостей для участі у розвитку міста. Задля розвитку електронної демократії розроблено Концепцію цифрової партисипації Вінницької міської об’єднаної територіальної громади на 2019-2025 роки. Цей документ сьогодні затвердили депутати на черговій сесії міської ради. Серед іншого у ньому йдеться про формування сприятливих умов, стимулювання та підвищення компетенцій електронної участі громадян в процесах прийняття і реалізації важливих рішень, створення корисних цифрових ресурсів та можливостей, використання новітніх сервісів для взаємодії з громадянами, враховуючи засади інклюзивності, про застосування елементів штучного інтелекту та відкритих даних в інструментах електронної партисипації.

Концепція цифрової партисипації Вінницької міської об’єднаної територіальної громади – це документ, який має на меті сформувати бачення розвитку електронної демократії на локальному рівні. А також – створити модель залучення мешканців з допомогою цифрових можливостей до процесів прийняття рішень через спільний пошук проблеми, інформування, визначення шляхів вирішення та їх подальшого впровадження.

Концепція цифрової партисипації базується на сімох принципах належного консультування, розроблених в рамках Конгресу Свободи в мережі Інтернет: довіра, загальна доступність, прозорість, надання відповідей, координація процесу, передбачуваність, повага до загального інтересу. Документ спрямований на реалізацію потреб мешканців Вінницької міської об’єднаної територіальної громади та її гостей, включаючи дітей, молодь, осіб поважного віку, туристів, представників бізнесу та ІТ-фахівців.

Метою Концепції є формування системи, де порядок денний створюється самими мешканцями за допомогою інструментів цифрової партисипації. Основна ідея Концепції цифрової партисипації: «smart city with smart citizens», де мешканці за допомогою е-інструментів формують візію майбутнього свого міста. 

Це має стимулювати участь громадян в процесах розробки та реалізації рішень. Для цього планується популяризація інструментів електронної демократії, створення умов для співпраці у форматі «громада - влада - бізнес – ЗМІ» щодо розвитку інструментів електронної демократії. 

Також – впровадження досвіду кращих національних та закордонних практик з метою підвищення рівня свідомої та відповідальної участі мешканців в цифровій екосистемі громади. У планах й участь в тематичних міжнародних та національних грантових програмах, конкурсах спільно з інститутами громадянського суспільства (ІГС) з метою розробки та впровадження інноваційних технологій цифрової партисипації для Вінницької міської ОТГ. 

Йдеться у документі й про формування навиків цифрової партисипації, в тому числі й у дітей. Планується проведення хакатонів, днів технологій, дослідження актуальних тенденцій та формування запиту на продукти і сервіси цифрової партисипації.

Також у Концепції передбачається робота над удосконаленням місцевої нормативно-правової бази інструментів електронної участі відповідно до кращих практик і державних стандартів. Впроваджуватиметься інтегрована платформа електронної демократії, інструмент електронних консультацій, «Бюджет шкільних проектів» з застосуванням інструменту онлайн-голосування.

У планах є впровадження електронних сервісів для взаємодії з різними стейкхолдерами (створення нових корисних ресурсів, засобів та можливостей, новітніх сервісів та програм для задоволення потреб та взаємодії з громадянами, враховуючи засади інклюзивності). Йдеться й про використання елементів штучного інтелекту та відкритих даних в інструментах електронної партисипації, модернізацію та розвиток існуючих інструментів е-участі, реалізацію принципів інклюзивності, поширення сервісу «Інформер для громадян».

Нові інструменти доповнять те, що наразі працюють у Вінниці. На сьогоднішній день вінничани активно використовують впроваджені для них інструменти електронної демократії. Серед них – Електронні петиції , Бюджет громадських ініціативЕлектронні зверненняМапа звернень громадян, Сервіс «Інформер для громадян»Відкриті дані тощо.

Також Вінницька міська рада є учасником швейцарсько-українського проекту «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громадян» (EGAP). Серед завдань цього проекту –  покращення взаємодії влади та громадян за допомогою впровадження інструментів електронного урядування та електронної демократії. У місті реалізуються й інші проекти міжнародної технічної допомоги за даним напрямком.

Довідка:

Цифрова партисипація - це участь громадян за їх ініціативою у формуванні та реалізації державної політики, розвитку державного управління та місцевого самоврядування, що передбачає двосторонню електронну взаємодію суб’єктів прийняття рішень із застосуванням відповідних цифрових технологій та кіберпростору за прозорими процедурами.



Переглядів: 3493
Поширень: 1