Вчора перед початком засідання виконавчого комітету відзначили вінничан, які займаються дослідженням та популяризацією історії Вінниці. Міський голова Сергій Моргунов вручив їм Почесні грамоти Вінницької міської ради та її виконавчого комітету та грошові премії з нагоди відзначення 100-річчя з моменту, як Вінниця стала тимчасовою столицею Української Народної Республіки
Сергій Моргунов відзначив важливість пошукової роботи з вивчення історії рідного краю: «Вінниця має досить цікаву історію, яку ми ще до кінця не вивчили в силу різних причин. У свій час комуністичний режим закривав багато сторінок, що показували історичні зв’язки Вінниці і в цілому України, наприклад, з Європою, і що такий зв’язок дозволяв динамічно розвиватися нашому місту у різні періоди. Були, звичайно, і часи застою. Але завжди в місті були і є ініціативні люди, які шанували історію свого рідного міста та своєї територіальної громади, і завдяки патріотизму цих людей на сьогоднішній день Вінниця має і буде мати славну історію свого розвитку».
Міський голова зазначив, що напередодні Дня Європи є символічним відзначення саме тих людей, які дійсно своєю науковою працею роблять все для того, щоб відкривати нові сторінки історії подільського краю, виховувати у молодого покоління відчуття патріотизму і любові до малої батьківщини.
«І тут я б хотів зупинитися на двох досить прогресивних постатях. В першу чергу – це директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун і директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен, які дійсно дуже багато зробили і роблять для того, щоб ми по-справжньому пишалися нашим містом. Це не лише наукова праця, а й робота з людьми, пошук різних артефактів, це створення різного роду фестивалів. Одне діло – наукові речі, друге – в доступній формі пояснювати вінничанам і гостям нашого міста, що собою представляє Вінниця, - сказав Сергій Моргунов. – Крім того, хотів би відзначити сьогодні тих людей, які завдяки науковій і просвітницькій діяльності теж роблять досить великий внесок у популяризацію історії міста, – голові Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадиму Вітковському та члену Національної спілки письменників України Миколі Рябому, директору департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА Світлані Василюк, яка свого часу була депутатом Вінницької міської ради, на сьогодні є уповноваженою міського голови і є активно долучається до багатьох проектів».
Мер Вінниці вважає, що завдяки активності історичної спільноти є можливість об’єктивно дослідити історію міста, використовуючи різні джерела. «Одне діло, якою була Вінниця сто років тому, а яка Вінниця була, наприклад, 300-400 років тому, у нас вже менше різних фактів, але їх потрібно шукати. Адже крім московських архівів, в які повивозили матеріали у часи Радянського Союзу, є певні дослідження в Європі. Я думаю, що це якраз така кропітка робота, яка дозволить нам повноцінно зрозуміти, які ж люди жили і як місто розвивалося в різних століттях. Мені, як історику імпонує те, що у нас у Вінниці є патріоти, які налаштовані на те, щоб Вінницю любили, нею пишалися, її поважали», - підсумував Сергій Моргунов.
Історики подякували за привітання. «Я хотів би зауважити, що подібна нагорода це насправді визнання командної роботи, в першу чергу запущеної у 2015 році за допомогою Ваших зусиль і Вашої активної підтримки. Тоді спільнота «Вінницьке історичне товариство» змогла переродитися в теперішній «Центр історії Вінниці». Я дуже сподіваюся, що незабаром місто отримає музей Вінниці. Іноді не вистачає часу для здійснення усіх ідей, мрій, але я сподіваюся, що ця робота буде продовжуватися і спільними зусиллями ми показуватимемо результати», – зазначив директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен.