18 травня, під час відзначення Дня Європи на Майдані Небесної Сотні в рамках проекту «Україна, освячена горном» розгорнуто пізнавальну локацію, присвячену 75-м роковинам депортації кримськотатарського народу.
Організаторами меморіального проекту «Хайтарма. Повернення» виступили Вінницька міська рада та ГО «ВЕТАН». На Майдані Небесної Сотні цього дня експонується одразу декілька виставок, серед яких і розташована низка експозицій, присвячених Дню боротьби за права кримськотатарського народу. Також на цій площі розмістилось містечко українського гончарного мистецтва.
Так, Вінницький обласний центр народної творчості представив відвідувачам виставку «Гончарство літ минулих і сучасне» з гончарними виробами різних часів. Справжнє містечко гончарів облаштував і Вінницький обласний художній музей. Також відвідувачі знайомляться із міні-проектом «Осередки гончарства Вінниччини», де обласний краєзнавчий музей презентує експонати із своїх виставкових залів.
Символічно, що саме на цій локації, яка представляє українські народні традиції та культуру, містяни та гості мають змогу долучитись до меморіального проекту «Хайтарма. Повернення».
Тисячі вінничан зможуть проникнутись трагедією цілого народу, дізнаються історичну правду про сталінські репресії проти кримських татар, згадають про сучасних бранців Кремля.
Виставка «Українські бранці Кремля. Портрети політв’язнів окупованого Криму» складається з 18 стендів, на яких розміщені портрети 71 політв’язня окупованого Росією Криму. Мета виставки – розповісти про незаконно затриманих та засуджених російською владою українців та кримських татар і нагадати про долю політичних бранців, які Кремль утримує за ґратами за їх проукраїнську позицію.
Ще одна експозиція – «Символи депортації». На шести стендах презентовано основні відомості з історії депортації кримських татар у травні 1944 р. Також там можна побачити речі та об’єкти, які стали символами депортації – Коран, грудку землі, вагон.
Також організатори підготували виставку книг на тему депортації кримськотатарського народу із фондів Вінницької центральної міської бібліотеки імені І.Бевза.