Сьогодні, 10 вересня, відбулось чергове засідання оргкомітету щодо визначення лауреатів Всеукраїнської літературної премії ім. Михайла Коцюбинського.
Засідання відбулось під керівництвом заступника голови обласної державної адміністрації Ігоря Івасюка та за наявності кворуму – участі тринадцяти членів комісії.
«Сьогодні відбувається чергове засідання журі з вручення Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Михайла Коцюбинського в 2019 році. Це одна із найстаріших і найпочесніших наших премій. Відтепер преміальний фонд по кожній номінації збільшено втричі. Додалася ще одна номінація – дитяча література. Кількість претендентів також суттєво зросла –маємо 43 номінанти на здобуття премії», – зазначив на початку засідання Ігор Івасюк.
Цьогоріч Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського передбачає три номінації – «Художня література» «Науково-популярна література» та «Дитяча література». Номінацію «Дитяча література» запроваджено вперше. Винагорода у кожній номінації становить по 20 тисяч гривень відповідно.
За результатами першого етапу голосування в номінації «Художня література» визначено три претенденти, які набрали найбільше голосів. Ними стали вінничанки Вікторія Гранецька зі збіркою оповідань «Reality Show/Magic Show» та Тіна Гальянова зі збіркою оповідань «Химеросховище», а також представник м. Пряшів (Словаччина) Іван Яцканин зі збіркою оповідань «Стороннім вхід заборонено». В номінації «Науково-популярна література» перемогли Сергій Глотов (Львів — Луганськ) з хронікою подій, спогадами «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту» та вінничанка Ірина Зелененька з посібником-хрестоматією із вивчення сучасної поезії Поділля «Подільські божищі». В номінації «Дитяча література» в лідери вийшли вінничанка Олена Вітенко з трьома збірками віршованих творів для дітей: «Роздолля», «Оберу професію» та «Намалюю Україну» і мешканець Дніпра Владислав Гордієнко з ілюстрованою історією про пугача «Легенда про Горді».
За результатами підсумкового туру голосування,в номінації «Художня література» перемогу здобула Вікторія Гранецька (7 голосів), в номінації «Науково-популярна література» перемогла Ірина Зелененька (8 голосів), а в номінації «Дитяча література» – Олена Вітенко (7 голосів).
Нагороджуватимуть переможців на літературно-мистецькому вечорі «Михайло Коцюбинський – гордість літературного Поділля» з нагоди відзначення 155 річниці від дня народження видатного письменника, що відбудеться 17 вересня об 11:00 год. біля пам’ятника М.М.Коцюбинському на площі поруч з літературно-меморіальним музеєм М. Коцюбинського.
Варто зазначити, що у 2019 році на розгляд журі надійшло близько 50 книжок від 43 авторів. Як завжди широкою є і географія номінантів: від Закарпаття до Слобожанщини, від Полісся до Таврії. Є навіть номінант зі Словаччини.
Три тижні працювала виставка номінованих на премію книг у Вінницькій обласній науковій бібліотеці ім. К. Тімірязєва, і разом з виставкою працювало преміальне журі. Окрім того, відбулись традиційні читання авторів перед громадськістю.
Наприкінці засідання члени журі з присудження премії одноголосно проголосували за збільшення призового фонду по кожній номінації з наступного року до суми 25 тисяч гривень.
Для інформації:
Премія існує з 1981 року, і є найстарішою та найпрестижнішою премією Вінниччини у царині літератури. Серед засновників – Вінницька організація Національної спілки письменників України. З 1992 року вона перейшла під патронат Вінницької облдержадміністрації та обласної Ради, і відтоді набула всеукраїнського статусу. Вручається українським літераторам за високохудожні доробки, що звеличують гуманістичні ідеали. За всі часи лауреатами премії ставали 38 письменників.
На здобуття премії у першій номінації можуть претендувати автори талановитих романів, повістей, книжок, оповідань, новел, поетичних збірок, драматичних творів, публіцистики, в яких відображено гуманістичні ідеали, одвічне прагнення народу до свободи, звеличено красу рідної землі і людських помислів. У другій номінації право на здобуття премії дістають дослідники мистецтва слова – автори монографій, розвідок, мемуарів, критичних есе, літературно-краєзнавчих нарисів. На здобуття премії у третій номінації претендують автори художніх творів для дітей та юнацтва та про дітей та юнацтво.
В журі премії – 15 осіб, передусім, це представники вінницької інтелігенції і красного подільського письменства, деякі з них є лауреатами премії попередніх років (Анатолій Подолинний, Михайло Каменюк, Валентина Сторожук, Вадим Вітковський, Ольга Куцевол).
Визначення переможців у премії відбувається шляхом таємного голосування членів журі, які не мають права номінуватися на її здобуття. Щороку премія присуджується лише одному автору у кожній номінації.Відтак, голосування проходилоу два етапи.