Сьогодні, 30 квітня, до Вінницького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я передали ампліфікатор для проведення ПЛР-діагностики. Його придбали у Європі у рамках благодійної ініціативи «СтопВірус». Рішення про закупівлю такого обладнання прийняла Наглядова рада спецфонду, до якої входять зокрема і медики. Це новітній пристрій, і саме завдяки йому центр збільшить проведення ПЛР-тестів на виявлення коронавірусу удвічі. Як працює лабораторний центр в умовах епідемії, подивились міський голова Сергій Моргунов та голова Вінницької обласної державної адміністрації Владислав Скальський.
Загалом в Україні ПЛР-дослідження на COVID-19 проводять 8 регіональних лабораторних центрів. Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України за кількістю проведених тестів з початку епідемії другий в країні після столиці. На сьогоднішній день саме таке тестування - один з найбільш точних і безпомилкових методів досліджень. Наразі у центрі працює два подібних апарати, новий – уже третій ампліфікатор.
«Це сучасний прилад для дослідження методом ПЛР, він планшетного типу. Його потужність 96 зразків одночасно. Він підключається до комп’ютера і програмується. Аналізатор універсальний і підходить для наборів будь-яких тест-систем, будь-якого виробника. Раніше на тестування в нас йшло до двох годин, тепер це буде швидше», - розповіла завідувачка лабораторії особливо небезпечних інфекцій Людмила Скорук.
З початку пандемії у Вінницькому обласному лабораторному Центрі МОЗ України провели уже більше 7700 досліджень методом ПЛР. На сьогодні в наявності майже 22 тисяч тест-систем. Щодня працівники Центру проводять до 300 досліджень.
«Ми хочемо подякувати обласній і місцевій владі, особисто Володимиру Гройсману та волонтерам фонду «СтопВірус». Саме цей прилад допоможе нам виявляти хворих, знаходити контактних осіб та перервати ось цей ланцюжок, щоб не дати розповсюджуватися коронавірусу на території нашої області. За добу ми тепер зможемо проводити до 900 досліджень. Ми зараз працюємо по 10-14 годин на добу і намагаємося якомога швидше надати результати досліджень», - говорить директорка Центру Валентина Зайцева.
Під час відвідування закладу міський голова Сергій Моргунов повідомив, що оскільки медики працюють понаднормово - за рішенням засідання виконавчого комітету працівники Центру, які задіяні у роботі по виявленню коронавірусу, отримають премії за напружену роботу. Їхній розмір, залежно від посади медперсоналу, буде від 2000 до 5000 грн.
«Злагоджена робота на рівні обласної адміністрації і міської ради, представників бізнесу і громадських активістів дають нам можливість сьогодні впевнено дивитися у майбутнє і боротися з коронавірусом. Хочу зазначити, що наразі важко купувати якесь обладнання, бо воно необхідне усім. Перемовини щодо придбання цієї системи ми почали вести ще наприкінці березня. Ми його привезли з Франції, і це було досить складно з погляду логістики. У подальшому цей апарат можна використовувати і для інших досліджень. На сьогодні Міністерство охорони здоров’я вважає, що боротьба з коронавірусом на Вінниччині є чи не найкращою в Україні. Ми знаємо, яку величезну роботу сьогодні робить колектив Центру - вони працюють по 10-15 годин. І ми сьогодні приймемо рішення на виконкомі щодо виділення премій саме лікарям-вірусологам та епідеміологам, лаборантам, фельдшерам, і молодшому персоналу, які безпосередньо проводять усі ці дослідження. А це біля 40 чоловік. З бюджету міста виділимо їм премії у розмірі 5000, 4000, 2000 відповідно», - сказав міський голова Сергій Моргунов.
Голова Вінницької ОДА Владислав Скальський відзначив, що з самого початку епідемії у Вінниці робили активно тестування на COVID-19. Це дало можливість зрозуміти ситуацію у регіоні і спрогнозувати, що буде далі.
«Дуже важливо також підкреслити, що закупівлею, логістикою і організацією саме цього приладу займався колишній прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. І дійсно, пришвидшення цієї процедури і взагалі поява цього ампліфікатора стала можлива завдяки безпосередньо його роботі, і, звичайно, я вдячний, в тому числі, і міському голові, який підтримав логістичні питання та організовував злагоджену роботу усіх, щоб цей апарат сьогодні був тут. І представники фонду «Подільська громада» та ініціативи «СтопВірус»: якщо б вони зняли захисні маски, ви б побачили які вони втомлені, адже вони кожного дня з’являються у новій точці нашої області, щоб забезпечити наших медиків засобами індивідуального захисту», - додав Владислав Скальський.
Голова наглядової ради Благодійного фонду «Подільська громада» Андрій Дручинський подякував усім причетним до придбання ПЛР-аналізатора та сказав, що спецфонд «СтопВірус» працює далі над закупкою засобів індивідуального захисту для медиків регіону.