РІВНІ РІВНОСТІ: DOCUDAYS UA МАНДРУЄ УКРАЇНОЮ
З 6 по 18 грудня у Вінниці пройде XV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці понад 200 міст і містечок України. Серед майданчиків для показів і обговорень фільмів у Вінниці – хаб «Місто Змістів», креативний простір «Артинов», ЦМС імені І. Бевза, Книгарня «Є». Важливою складовою заходів є дискусії, під час яких глядачі й глядачки матимуть нагоду поспілкуватися з експерт(к)ами та діяч(к)ами культури.
Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Рівні рівності» та присвячена суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. Це пропозиція подискутувати про поширені стереотипи та визначити, як сповідувати практики рівності в нашому повсякденні, зрештою – «виміряти» рівні рівності. Ключова кінопрограма присвячена групам людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації в суспільстві та є недостатньо репрезентовані в медіа. Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання нерівності з різних позицій – не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії.
Фільм «Сільвана» (режисерки Міка Ґустафсон, Олівія Кастебрінґ, Крістіна Тсіобанеліс) простежує життя шведської реперки Сільвани Імам, чиї тексти спрямовані проти всіх форм пригноблення, від андеґраундної артистки до ікони. «Моє тіло – політичне» від режисерки Аліси Ріфф порушує питання про бразильську трансґендерну спільноту і її політичні диспути. Фільм «Мовчазна війна» (режисерка Манон Луазо) розповідає історії жінок, що постраждали від зґвалтувань, скоєних прибічниками сирійського режиму Башара аль-Асада. Історії людей, що вже 40 років ходять у школу для дітей із синдромом Дауна, але прагнуть більшої свободи та незалежності – у фільмі «Дорослі» (режисерка Майте Альберді).
Спеціальні події Мандрівного Docudays UA
Стрічка «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» видатного американського режисера Фредеріка Вайзменазазирає за лаштунки одного з найвеличніших сховищ знань у світі й показує глядачеві місце гостинності, культурного обміну та навчання. Крім показу відбудеться дискусія щодо функції й ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві. Обговорення трансформаційного потенціалу українських бібліотек та їхніх можливостей для локальних спільнот пройде в Центральній міській бібліотеці імені І. Бевза 12 грудня з 10:00.
У стрічці «Зворотний бік усього» режисерки Міла Турайлич оприявнює минуле однієї сербської родини й розглядає питання про обов’язок кожного покоління боротися за своє майбутнє. Коли режисерка починає інтимну розмову зі своєю матір’ю, політична лінія розколу, що проходить по їхньому дому, оприявнює сім’ю та країну, яку переслідує її історія. Фільм супроводжуватиме дискусія письменниць Катерини Калитко й Олени Гусейнової «ХХ століття: воєнні скелети у шафах Європи» у вінницькій Книгарні «Є» 13 грудня о 18:00.
Партнерами фестивалю у Вінницькій області є:
- ГО «Унікальна країна»
- ВОГО «Подільський центр соціальних технологій»
- ХРГО «ПРАВО»
- Книгарня «Є»
- Хаб «Місто Змістів»
- Креативний простір «Артинов»
- ГО «Гармонія»
- Вінницька центральна міська бібліотека імені І. Бевза
Програма показів у Вінниці:
6 Грудня - Хаб «Місто змістів» (вул. Пушкіна, 11)
- 16:00 Коли я чую спів птахів / 8'
- 16:30 Явних проявів немає / 64'
- 18:00 Дорослі / 82'
8 Грудня - Хаб «Місто змістів» (вул. Пушкіна, 11)
- 12:00 The Distant Barking of Dogs / 86'
- 13:45 Проект «Бабця» / 89'
- 16:00 Смерть дитини / 84'
- 17:45 Сіева / 57'
- 18:50 Мовчазна війна / 72'
9 Грудня - Креативний простір «Артинов» (вул. Архітектора Артинова, 12а)
- 14:00 Прозорий світ / 82'
- 15:45 Жінка в полоні / 87'
- 17:30 Сільвана / 95'
- 19:30 Моя щаслива непроста родина / 17'
12 Грудня (Вінницька центральна міська бібліотека ім. І. Бевза)
- 10:00 - Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека / 197' (+дискусія)
13 Грудня - Книгарня "Є", (вул. Соборна 89)
- 18:00 - Зворотний бік усього / 104' (+дискусія)
14 грудня - Книгарня "Є", (вул. Соборна 89)
- 18:00 - Діти териконів / 52'
- 19:00 - Гірчиця в садах / 37'
- 19:40 – Вихідний / 16'
17 грудня - Книгарня "Є", (вул. Соборна 89)
- 18:00 - Моє тіло – політичне / 71'
18 грудня - Книгарня "Є", (вул. Соборна 89)
- 18:00 – Ґвендолін / 85'
Детальніше з програмою регіональних показів можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – www.traveling.docudays.ua.
Мета Мандрівного фестивалю сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Місія Мандрівного фестивалю:
Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше та найактуальніше документальне кіно з усього світу. Таким способом сприяємо розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Реалізуючи нашу місію, також сприяємо популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Фестиваль – неполітичний і некомерційний.
Організатори
- Українська Гельсінська спілка з прав людини
- Громадська організація «Південь»
- Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»
- ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»
Партнери
- Державне агентство України з питань кіно
- Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини
- Кампанія проти дискримінації
Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства США в Україні та програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою в Україні в партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.