26 квітня гурт «ТІК» завершив свої перші гастролі у Сполучених Штатах Америки. За 10 днів музиканти відіграли шість незабутніх концертів у легендарних містах: історичній Філадельфії, Нью-Йорку, який ніколи не спить, овіяному легендами Чикаго, автомобільній столиці Детройті, зірковому Лос-Анджелесі і туристичному Сан-Франциско. Всюди гурт «ТІК» надзвичайно тепло приймали, одразу запрошуючи скоріше приїхати з наступними гастролями.
На згадку про омріяну мільярдами людей Америку музиканти повезуть додому подарунки від української діаспори, індіанські сувеніри, масу вражень і чітке усвідомлення того, що українцям варто перейняти у американців, розбудовуючи власну країну.
- Кожен із нас їхав в Америку зі своєю картинкою і уявленням про цю країну, що були сформовані за фільмами, книгами і розповідями. Дуже кортіло дізнатися, яка вона - та заокеанська мрія, яка протягом багатьох століть манить людей зі всього світу. Особисто мене Америка не розчарувала, - зізнається лідер гурту Віктор Бронюк. - Щодня будучи в переїздах, ми не мали занадто багато часу, аби відвідати всі визначні місця міст, у яких перебували, але відчути той американський дух все-таки вдалося.
Найсильніше враження протягом всієї поїздки на музикантів справив знаменитий Гранд-Каньйон, розташований у штаті Аризона на місці резервацій індіанців племен навахо, хавасупай і хуалапай. Маючи перерву між концертами, у цьому дивовижному Національному парку США «тверезі і культурні» провели цілий день. Але й цього, зізнаються, замало, аби обійти всі простори природного дива світу.
- Саме там відчуваєш всю велич і могутність природи. Дивишся і просто перебуваєш у шоці від нереальності і грандіозності величних гір і пейзажів, переконуючись, що природа - найкреативніший скульптор! - розповідає виконавчий директор гурту Володимир Лапшов. - Вся та краса створена самим вітром, водними потоками, природними явищами і часом. Як запевняють американці, Гран-Каньйон утворився за 17 мільйонів років.
У Гранд-Каньйоні туристам пропонують відвідати декілька ключових точок-маршрутів, які відображають історію і традиції американського народу. Найперше туристів запрошують до американського ранчо часів Дикого Заходу. Посеред пустелі вибудувано ціле місто у первинному вигляді: є класичний ковбойський салон, пошта, конюшня з кіньми, шерифи, з якими можна сфотографуватися, і навіть в’язниця, де у жарт на лавці не проминув можливості прилягти тромбоніст гурту Сергій Шамрай.
- У кожній точці можна перебувати скільки завгодно часу. Кожні дві хвилини територією курсують автобуси, які доставляють до іншого пункту, - розповідають музиканти.
Друга зупинка парку - безпосередньо сам Гранд-Каньйон і скляний міст Скай-Уолк у формі велетенської підкови, що розкинувся над прірвою. Кожен бажаючий може зійти на цю будівлю й кинути виклик гравітації, висоті і власному страху. У вільному перекладі «Skywalk» - це ніщо інше, як «прогулянка у хмарах».
- Там мало не посивів наш тур-менеджер Петро Іванович, бо, виявилося, що над прірвами Гранд-Каньйону немає жодної огорожі. Зате є багато китайців і японців, які ладні всіх розштовхати, аби тільки наробити побільше фотознімків. Тож Петро Іванович весь час відганяв хлопців від краю, за яким 1200 метрів униз вільного польоту, - розповідає Володимир Лапшов. - Відсутність паркану і така абсолютна безтурботність американців мене теж дуже здивувала, не вірилось, що жодного разу там не знаходився випадковий «льотчик». Але американці запевнили, що за весь час ніяких нещасних випадків не траплялося.
І, нарешті, третя туристична точка - індіанське селище з вігвамами, сувенірною лавкою і справжніми індіанцями, які наспівують і награють автентичні мелодії. Звідси також можна вийти до чудових оглядових майданчиків і піднятися на величезну скелю, на вершині якої потужна ріка Колорадо перетворюється на тоненьку змійку, а люди виглядають крихітними цяточками.
- За окрему плату Гран-Каньйон можна споглядати з кораблів і гелікоптерів. Це ідеальний варіант - побачити весь масштаб Національного парку з усіх можливих варіантів: з повітря, води і землі, - зазначають учасники «ТІК».
Від’їжджаючи з Гранд-Каньйону, «тверезі і культурні» вирішили змінити маршрут і проїхати по знаменитій дамбі Гувера, яку у 1981 році включили до Національного реєстру історичних місць США.
Якщо Гранд-Каньйон - це природнє творіння, то дамба Гувера - це унікальна гідротехнічна споруда, яку створили американці. З однієї сторони, це гідроелектростанція, яка обслуговує Лас-Вегас і найближчі райони, а з іншої - це архітектурний витвір у стилі хай-тек, який був побудований на початку ХХ століття, але й де нині наші кінематографісти легко можуть знімати фантастику і фільми про майбутнє.
- Дамба Гувера - це вражаюча конструкція, яку одразу порівнюєш з нашими українськими ГЕС у Дніпродзержинську та Запоріжжі, які ми бачили під час туру. На жаль, як все реалізовано там і в нас - це небо і земля, - відзначає Володимир Лапшов. - А ще нас дуже вразило, що, незважаючи на те, що дамба Гувера - стратегічний об’єкт, охорона нас особливо не перевіряла і дуже швидко пропустила.
Прямуючи у штат Каліфорнія, «ТІКівці» насолоджувалися чисельними апельсиновими садами і фруктово-овочевими плантаціями, де вражало, що на одному полі вже можна збирати урожай, а на другому - все тільки зав’язується і колоситься.
- Головна особливість Америки - це безкрайні простори. Країна величезна і у кожному штаті є свої цікавинки. Було дивно, як їдеш 100 кілометрів пустелею і прямо посеред піску, кактусів і маленьких кущиків вільно пасеться стадо худоби, за якою ніхто не наглядає, як в Україні, - розповідає Віктор Бронюк. - Нам пощастило побачити Америку навесні, коли навіть пустеля розцвітає, зеленіє і наповнюється пахучим ароматом. А, перебуваючи у Західній Америці, де переважає тропічний клімат, ми бачили багато рослин, тварин і пташок, про які раніше читали лише у книгах. Те ж саме стосується усіх міст, як то Лас-Вегас, Сан-Франциско, Лос-Анджелес чи пустеля Невада, які з екранів телевізора вдома здавалися напіввигаданими. Говорили з хлопцями, що тепер, бачачи ці пейзажі у фільмах, буде зовсім інше відчуття, бо вдалося доторкнутися до цього всього в реальному житті.
Попри всю красу Америки найбільше, що вразило музикантів «ТІК» у Штатах - це те, що країна дійсно побудована для людей. Все, що роблять американці, перш за все, створюється для комфорту громадян. Саме цього, на жаль, не вистачає Україні.
- Навіть туалет в Америці - це щось! - згадує Володимир Лапшов. - У них він називається рест-рум і там є все-все, починаючи від окремої зони відпочинку, крамнички, автоматів з соками, морозивом та рештою. Реалізовано все на найвищому рівні. А як згадаєш українські вбиральні з обов’язковими похилими дверима, вирізаним серцем і зірваним замком, контраст по-справжньому шокує.
Окрім благоустрою ще одне, чому, на думку музикантів гурту «ТІК», треба вчитися в американців - це підприємницька хватка.
- Це дивовижний талант, як американці вміють з мухи робити слона, - зазначає Володимир Лапшов. - Коли ми їздили дивитися на знаменитий надпис «Hollywood», що розташований на голлівудських пагорбах в Лос-Анджелесі, також побували у обсерваторії Гріффіта. Там нам показували, як з камінчика, який десь колись впав, американці роблять сенсацію. Одразу все обгороджується сіткою, будується кілька ресторанчиків і магазинів - і звичайне місце перетворюється на туристичну точку, що стає вигідним бізнесом. Таких випадків в Америці не злічити. Історія країни не така велика, але саме завдяки вмінню виявляти і допрацьовувати найменшу цікавинку, США є дуже привабливою країною для туристів, на цьому заробляючи мільйони і навіть мільярди. Українцям обов’язково варто перейняти цей досвід! Адже ми маємо багату історію, розкішну природу і багато всього дуже цікавого, але все ще треба навчитися правильно використовувати і демонструвати світу. Віримо, що колись цей час настане.