Нещодавно розпочалось втілення в життя вінницької частини проекту агенції подій «АртПоле» «Стежка», в рамках якого у простори українських міст вплітають кримськотатарські й українські знаки, символи, орнаменти. Відправною точкою проекту стали роботи відомого кераміста Рустема Скібіна, який вже кілька разів відвідував наше місто з майстер-класами, навчаючи охочих таємницям символів кримськотатарських орнаментів. Також «АртПоле» організовувало низку зустрічей напередодні втілення задуму, з розповідями про Крим, яким він є зараз, яким він був донедавна, та той Крим, який був описаний Михайлом Коцюбинським більш як сто років тому.
У Києві в червні було зроблено перший крок проекту «Стежка»: польський стріт-артист Артур Вабік намалював орнаменти на Голосіївському проспекті, які органічно вписались у простір міста. Зараз «Стежка» продовжується у Вінниці, а далі – Бердянськ, Чернівці і Львів. Велику частину коштів на фарби, барвники та інструменти зібрали спільно коштом.
Вінницька частина «Стежки», що дотепер була лише ескізом, почала втілюватись у життя. Фасад та бічна стіна вінницької бібліотеки №1 (проспект М. Коцюбинського, 49) перетворюється на полотно, на якому розквітнуть троянди та білі лілеї, зачервоніють гранати, плаватимуть дивні риби і крізь плетиво ліній виринатимуть знакові фрази з оповідань М. Коцюбинського «Під мінаретами», «В путах шайтана», «На камені», «У грішний світ».
«Окремі цитати, пов’язані з танцем, з квітами, з молитвами ми перенесемо на фасад бібліотеки. У символічному поєднанні тексту класика та створених ним образів, ми отримаємо нагадування про Крим», - розповідає ідейний натхненник проекту Оля Михайлюк. «Відчуття, переживання, емоції, які вкладав Коцюбинський у фрази, що ними описував Крим, та ще семантика традиційного кримськотатарського орнаменту надихнули мене на створення ескізу. Тут є символи квітів, полум’я, човна, зірок, а у центральному елементі зашифровано сонце, як символ світла, знань, традицій. «Око» кримськотатарською означає небо, «кок» - блакитний. Ці слова повторюються циклічно та створюють промені символічного сонця», - пояснює Рустем Скибін. Вінницька художниця Юлія Гушул, яка допомагала Рустему у створенні ескізу, додає: «Мої образи, що народились після перечитування кримськотатарських оповідань Коцюбинського – це гори-риби з хвостами із лілей та троянд. Це близькі мені символи, які я часто використовую у своїй творчості і вони дуже доречно виглядають у цьому проекті».
Реалізовуватимуть проект у Вінниці художник Олександр Нікітюк та його команда, в якої вже є досвід втілення кількох мурал-арт проектів.
Нещодавно зображення спроектували на стіни бібліотеки, вже починається робота з його нанесення фарбами.
Тож скоро будівля бібліотеки розквітне орнаментами та літерами, символами та словами, які нагадуватимуть про Крим, яким його побачив українець Коцюбинський і, можливо, спонукатимуть перечитати земляка-класика, або ж просто згадати красу Криму.