Дванадцятий рік поспіль чимало художників з України та не лише прямують на Немирівське городище, щоб там, серед зимового пейзажу втілити в життя свої ідеї. Надихаючись старовинним місцем сили вони трактують гострі сучасні проблеми та вічні пошуки істини по-новому, створюючи сучасні образи, продукуючи новітні міфи.
АВТОР ФОТО: ОЛЕГ УСАТЮК
Фестиваль ленд-арту «Міфогенез» щорічно проводиться з 2006 року завдяки старанням ВОГО «Лабораторія актуальної творчості» та персонально куратора фестивалю Олександра Никитюка. Він розповідає нам про підсумки цьогорічної дводенної арт-прогулянки по засніженим валам.
Автор: Антон Саєнко
Олександре, скільки художників взяли участь у фестивалі у цьому році?
Близько чотирьох десятків митців приїхали до Вінниці на «Міфогенез-2017». Україна була представлена широко – художниками зі сходу, заходу, півночі та півдня нашої країни: Херсон, Харків, Львів, Київ, Вінниця. Також були художники з Польщі. Серед імен, як знані вже майстри, такі як Сергій Якунін, Оксана Чепелик, Сергій Дяченко, Юлія Манукян, Мирослав Вайда, так і молодь (Наталя Лісова, Антон Саєнко). А студенти з Харківської академії образотворчого мистецтва приїхали сюди на практичні заняття разом із викладачем.
АВТОР ФОТО: ОЛЕГ УСАТЮК
Які матеріали, крім очевидних снігу та льоду, використовували митці?
Традиційно художники, прагнучи не нашкодити навколишньому середовищу, використовують виключно природні матеріали, які не зашкодять унікальній екосистемі валів.
Тетяна Боричок та її об'єкт
Хто найбільш вразив несподіваними матеріалами?
Київська художниця Олена Шибунова (група Light) створила скульптуру з мітел на одному з валів. З настанням темряви вона їх підпалила і це вже був перфоманс. Зазвичай художники користуються для своїх творів фарбами, мотузками, гілками. Але головні творчі матеріали, звісно, сніг та лід.
Автор: Олена Шибунова
Чи важко художникам працювати в таких складних умовах?
Митці вигадують такі твори, які б гармонійно вписувались у природно-історичний контекст давнього городища. Щоразу це ціла низка експериментів.
Автор: Оля Федорова
Чи буває так, що автор замислив щось одне, але побачивши місцевість змінив проект?
Так трапляється дуже часто. Молоді художники буває не розраховують власні сили, а досвідчені навпаки черпають натхнення у природі навколо. Але навіть якщо об’єкт не реалізований, є радість експерименту. Наприклад, Оля Федорова з Харкова мала ескіз і виконала його, як і було задумано, концептуально незмінно. Це протитанкові їжаки з паперу, що символізують крихкість захисту від війни. А, наприклад, Сергій Дяченко та Юлія Манукян, побачивши пластичний білий сніг, змінили свою концепцію. Вони перегорнули кілька тон снігової маси, щоб створити великі шари, з яких немов виростають дерева.
Автори: Сергія Дяченко та Юлія Манукян
Чи були якісь цікаві пригоди?
Оксана Чепелик з сином замислили складний об’єкт, хвилю з льоду. Але бензопила, яку ми брали з собою, зламалась. Аж тут прийшли місцеві рибалки, в яких була своя пила! Вони й допомогли створити художникам об’єкт. Створений з льоду «Ноктюрн» має цікаву, містичну структуру.
Чи пощастило цього разу з погодою?
Так. Особливо зі світлом. В перший день пленеру був туман, а в другий світило яскраве сонце. Художники грались з світлом та тінями, з контрастами на снігу.
Автор: Євгенія Антонова
Чи були масштабні об’єкти?
Маргарита Журунова та Богдан Локатир (Вінниця-Львів) вирізали в хащах очерету чудернацьке око, об’єкт в об’єкті, який можна побачити лише зверху. Гурт дівчат з Києва Light створив великі пронумеровані кола на озері, теж дуже масштабні.
Автори: арт-гурт Light
Маргарита Журунова та Богдан Локатир за роботою
Що буде далі? Як ви використаєте отримані фото та відео матеріали?
Буде змонтовано експозиційний блок фестивалю та надруковано каталог. Потім – виставки. Спочатку у Києві, а згодом по всій Україні. У Вінниці все відзняте можна буде побачити через рік, напередодні наступного «Міфогенезу».