Народний художній колектив України ансамбль танцю «Радість» КЗ «Вінницький міський палац дітей та юнацтва ім. Л.Ратушної» нещодавно повернувся з Франції, де протягом 25 днів брав участь у трьох Міжнародних фольклорних фестивалях - найбільших та найпрестижніших фольклорних фестивалях у Франції. Фестивалі проходили в містах Ментенон, Фельтен та Монтуар. У цих фестивалях зазвичай беруть участь кращі дорослі аматорські та професійні колективи з усіх куточків світу. Цього року у фестивалях брали участь Національний балет Болівії, балет ім. І.Мойсеєва з Москви, театр танцю з Китаю, колективи з Беніну, Індонезії, Мексики, Кабо-Верде, Румунії, Андалузії, Боснії та Герцеговини. Єдиним дитячим колективом був ансамбль «Радість» з м.Вінниці.
Для фестивалів у Франції ансамбль «Радість» підготував півторагодинну програму, до якої увійшли українські народні танці «Святковий гопак», «Подільські вихиляси», «Калина», «Вишивальниці», «Лобуряки», «Ой, у полі, на роздоллі», «Гуцулка», «Волинські візерунки» та багато інших. Зразковий художній колектив «Вокальна група ансамблю «Радість» підготував понад 20 українських народних пісень: «Ой, у лузі червона калина», «Била мене мати», «Весно красна», «Гей, соколе», «Мак-мак» та багато інших.
За три тижні ансамбль взяв участь у 36 концертах. Концерти відбувалися у великих концертних залах на півтори-дві тисячі глядачів, на вулицях і площах міст, в місцях відпочинку, в шпиталі для інвалідів, у фестивальних містечках та навіть у церкві.
Вже після першого годинного концерту, який відбувся у великій концертній залі м. Ментенон, пройшов під бурхливі овації глядачів та закінчився близько першої години ночі, до дітей підійшов президент фестивалю та сказав: «За десять років проведення фестивалю в Ментеноні в ньому взяли участь понад 2500 учасників, серед яких були і українські колективи. Але подібного шоу цей фестиваль ще не бачив. Виконавська майстерність, радість та посмішки на устах, постановки танців, яскраві костюми – все це свідчить про високий професіоналізм. Браво вашим керівникам та браво усім учасникам ансамблю».
Майже в усіх великих концертах організатори фестивалів ставили наш колектив останнім. На третьому фестивалі в м.Монтуарі, коли ми дізналися, що знову виступаємо останніми, ми почали сміятися: «Знову останніми!?» На що президент фестивалю відповів: «Ви виступаєте останніми, тому що останніми виcтупають найкращі!».
Так вже трапилось, що всі три фестивалі відзначали свій ювілей. У Ментеноні – 10 фестиваль, у Фельтені – 40-й і в Монтуарі – 45-й фестиваль. Французькі глядачі надзвичайно цікавилися всіма заходами, які відбувалися в рамках фестивалів. На вулицях під час концертів або святкової ходи збиралось багато глядачів. Вони жваво реагували на все, що показували наші юні артисти. Під час танцю «Плескач» глядачі завжди плескали в долоні разом з танцюристами, розучували українські народні танці, грали в ігри.
В селищі Артен на р.Луарі, поблизу міста Монтуар, є старовинна романська церква, яка свого часу перетворилася в руїни. За ініціативою місцевих жителів церкву відновили та почали використовувати її для культурних заходів. Ось у такій церкві ми давали годинну концертну програму.
Вечірні концерти закінчувалися десь о першій годині ночі. Незважаючи на пізній час, глядачі не розходились по домівках, а залишалися на своїх місцях та влаштовували нестихаючі бурхливі овації, тупотіли ногами, кричали «браво», «біс». І наші танцюристи виконували номер на «біс».
У Франції ми зустрічали дуже багато різноманітних замків, побували в найбільшому та надзвичайно красивому, величному замку на річці Луара – Шамбор. Цей замок зведений за наказом короля Франциска І. Шедевр Відродження, розташований на схід від м.Блуа, домінує над усією місцевістю. Своєю пишністю замок Шамбор не поступається Версалю - паризькій резиденції Бурбонів. Шамбор повинен був свідчити про могутність монархів.
В м. Ментенон відвідали прекрасний замок графині Ментенон, коханки короля Людовика ХІV. Цей замок будувався на річці Луара в 12 – 17 століттях. Під час реставрації відтворено обстановку в стилі 17 століття.
В місті Монтуарі ми побували в музеї унікальних музичних інструментів з різних куточків світу. Серед них українські цимбали та бандура, різноманітні духові, струнні та ударні музичні інструменти. Екскурсоводи продемонстрували гру на багатьох музичних інструментах. На деяких музичних інструментах можна було пограти. І навіть експромтом діти створили музичний ансамбль.
Під час подорожі до Франції наші діти відвідали місто Дрезден в Німеччині, де познайомилися з прекрасною архітектурою та історією міста. Побували в Парижі біля Ейфелевої вежі, Тріумфальної арки, на Єлисейських полях.
Ансамбль танцю «Радість» перегорнув ще одну сторінку своєї історії, високо несучи прапор України та пропагуючи українську культуру в усьому світі. Лише в цьому році ансамбль побував у Франції, Литві, Латвії, тричі в Туреччині. Весною 2018 року ансамбль «Радість» відзначатиме своє 20-річчя.