Нещодавно у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки живопису молодої, але вже знаної художниці Мар’яни Сілагіної «Таємничі знаки». Це друга персональна виставка для дівчини, чиї картини вже здобули прихильність багатьох, адже відрізняються не лише яскравою колористикою, але й потужним етнічним характером.
Мар’яна народилась у сім’ї художників, тож малює з дитинства. Зростала вона у Львові, де батьки навчались в Академії мистецтв. Потім, вже у Вінниці ходила до художньої школи, де й отримала перший успіх: створена для Шевченківського конкурсу картина, на якій зображені дівчата у віночках, здобула перемогу. Після школи дівчина закінчила Вінницький інститут конструювання одягу, тож у її роботах можна прослідкувати її оригінальні інтерпретації українського традиційного народного костюму, різнобарв’я якого постійно захоплює Мар’яну.
Якщо на першій виставці, що відбулась у січні цього року у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості, в основному були представлені оригінальні і динамічні стилізовані образи в українському етнічному стилі, то вже зараз художниця перейшла на новий етап творчості. В останніх роботах Мар’яни, більш експресивні, дещо авангардні, в них вже не так чітко читаються образи: вони зашифровані у знаках і чітко позначені кольором.
«Я використовую яскраві фарби, надихаючись природою: жовтогарячий – це сонце, блакитний – це вода, взаємодіючи разом вони утворюють барвисту веселку. Це вже цілий калейдоскоп фарб і ще перевертання форм. Якщо придивитись до моїх нових картин, то мона побачити, що вони складаються з простих геометричних форм з яких наші предки формували орнаменти. Коло – це жінка, Берегиня, сонце, коловорот, нескінченність. Трикутник – це є чоловік, енергія а сила воїна. Квадрат – це чотири сторони світу, земля, благополуччя, наш затишний дім. Роботи виходять динамічними та насиченими», – розповідає художниця про свою творчість.
Виставка складається з 25 робіт, ще 5, які першопочатково планувалось показати, наразі експонуються у літературному музеї в Києві.
Мар’яна пише мастихіном, накладаючи об’ємні яскраві мазки на полотно. Їй подобається динаміка руху, пластика танцю. Всі захоплення відбиваються у картинах: дівчину надихає українська література, а йога допомагає зрозуміти сутність людини. Улюблений жіночий образ на картинах художниці – Берегиня, чоловічій – Козак Мамай.
Відкриття виставки відбувалось під чарівні звуки дуету бандуристок. Привітати талановиту молоду художницю прийшли відомі творчі люди міста, знані художники та поціновувачі народного мистецтва. Голова Вінницької обласної організації Національної спілки художників України Віталій Кононович Каспрук, зокрема, сказав: «Ця дівчина яскраво увірвалась у мистецький світ України! Дай Бог їй натхнення і творчої вдачі!», а директорка Вінницького обласного центру народної творчості відмітила: «Мар’яна – відновлювачка традиційного українського живопису і його популярності. Я одразу ж помітила її талант. У її роботах цілий космос українства, у них зашифровано наш генетичний код!»
Мар’яна все ще перебуває у творчому пошуку, її стиль трансформується, улюблена українська тема зазнає неабияких творчих інтерпретацій, але символізм та глибока філософія образів незмінні. Її інтерпретація народного живопису, поєднана з сучасним баченням і оригінальною авторською технікою, безсумнівно знаходитиме все більше прихильників. Найцікавіше буде слідкувати за таким молодим непересічним творцем і у вінничан є така можливість.