12 жовтня о 17.00 у вінницькій галереї «АртШик» відбудеться відкриття виставки відомого українського живописця, що працює переважно в галузі іконопису, чи, більш точно, «хатньої ікони» Заслуженого художника України Олександра Охапкіна «Свята мати, Покровонько…».
Олександр Охапкін народився 28 січня 1962 року в Житомирі. Середню художню освіту отримав у Дніпропетровському художньому училищі, після закінчення якого два роки працював вчителем у дитячій художній школі міста Олександрії. У 1984 році вступив на факультет живопису Київського державного художнього інституту (нині Національна Академія образотворчого мистецтва і архітектури). Навчання в художньому інституті закінчив у серпні 1990 року, після чого повернувся до Олександрії, де продовжив вчителювання в місцевій художній школі. Нині Олександр Охапкін працює викладачем в Олександрійській дитячій художній школі. В цьому місті він виконував замовлення новозбудованих церков, для яких писав ікони і брав участь у розписі церковних інтер'єрів.
Чотирнадцятого жовтня відзначається свято Покрови Пресвятої Богородиці, або, як звичайно кажуть, «Покрови», чи «Святої Покрови». В побуті села Покрова – сезон сватання та весілля, а тому дівки, яким уже надокучило дівувати, молилися: «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зісталася дівкою». На Поділлі дівчата казали: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу»! Звідси й назва виставки художника.
До релігійного живопису митець ішов роками, розмірковуючи, як знайти щось краще, не втративши відчуття любові. Коли йому трапився щасливий випадок. «Це було ще на зорі моєї зустрічі з мистецтвом, я тільки вступив до Дніпропетровського художнього училища. Мене попросили зробити лик Божої Матері на замовлення. Мені, який іще як слід впоратись із фарбами не вмів, це завдання видавалось неможливим. Та от диво. Саме ця робота вийшла якнайкраще». Олександр Охапкін експериментував у багатьох стилях. Водночас замислювався над тим, яким є світ краси для українців. Особливим стало знайомство з так званою «хатньою іконою».
"Свята Покрова"
«Тим, ким я є, мене зробила керівник відділу Карпат у Національному музеї Пирогово під Києвом пані Романа Кобальчинська. Саме вона, моя друга мати, брала мене за руку та змушувала торкатися до всього, що зроблено руками майстрів нашого народу: ткацьких виробів, кераміки, рушників. Може це «навпомацки» і стало основою того, що я сприймав ікону як своє особисте звертання до Бога, через свою особисту мову зображення. Мені хочеться завжди зробити так, щоб робота «світилася» світлом посмішок наших людей, світлом, що виблискує у окрасі речей нашого побуту, мерехтить у вишиванках. Тому то й хочу, щоб серед нас оселився Бог, Божа Мати, всі святі…», – говорить художник.
"Божа мати милостива", "Благодатна тиша"
На іконах Олександра Охапкіна багато квітів: мальви, ромашки, волошки. Художник зауважує: українці віддавна любили прикрашати свій побут. Звертались до краси і промовляючи до Бога. Нерідко наші бабусі просили причепурити сільських іконописців свої творіння квітами. «Подивіться на «традиційну» ікону, – розмірковує митець, – вона велична, іноді сувора. А наша українська? У нашої ікони є душа, вона несе ніжність та любов до Бога”. Олександр переконує – прагне малювати так, щоб його картини спонукали любити, а не боятись Бога. Зразком для нього служать роботи українських майстрів-іконописців Рутковича, Боровиковського та Кондзилевича.
"Закарпатська Мадонна", "Розстріляне Відродження"
За три десятки років творчості Олександр створив близько тисячі робіт, із них картин-ікон – близько чотирьох сотень. Картини художника виставлялися на багатьох виставках в Україні та за кордоном – в Римі, Парижі, місті Ільвешайм (Німеччина). Його твори зберігаються у фондах Спілки художників України, приватних колекціях Німеччини, Франції, США, Канади, Польщі, Італії та інших країн. Написані ним ікони прикрашають церкви України та церкву святого Володимира в Парижі.
На свою вінницьку виставку Олександр Охапкін завітає сам і у кожного відвідувача буде можливість поспілкуватись з майстром. Виставка триватиме до 2 листопада.