Переможців визначали в таких номінаціях:
- “Краща монета року”,
- “Унікальне ідейне рішення”
- “Найкраще художнє рішення”.
Як відзначила заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська конкурс, що був започаткований у 2005 році, стає все популярнішим, зростає інтерес до пам’ятних монет України не тільки в Україні, а й за кордоном.
Перший етап Конкурсу проводився з 21 січня до 22 березня 2013 року, у якому взяло участь більше 8 тисяч осіб. Анкети збиралися в спеціально облаштовані скриньки в територіальних управліннях Національного банку України (40%) та в приміщеннях банків − дистриб’юторів Національного банку України (50%), збиралися Асоціацією нумізматів України (7%), надходили електронною поштою (3%).
Найбільшу кількість голосів на першому етапі Конкурсу отримали такі монети:
- “Українська лірична пісня” (срібло та нейзильбер),
- “УЄФА. Євро 2012. Україна-Польща” (набір з двох срібних монет, які складаються в коло діаметром 50 мм),
- “Рік Змії” (срібло),
- “Мальва” (золото).
На другому етапі Конкурсу комісія, до складу якої ввійшли фахівці Національного банку України, Банкнотно-монетного двору Національного банку України, члени Експертної ради з питань дизайну пам’ятних монет України (відомі художники, скульптори, історики, інші фахівці з нумізматики) та уповноважені представники Асоціації нумізматів України, шляхом таємного голосування визначила переможця Конкурсу в кожній номінації.
Перед оголошенням результатів завершального етапу Конкурсу Віра Ричаківська нагадала, що протягом 2012 року Національним банком України було введено в обіг 37 найменувань пам’ятних монет (утому числі: 1 – золота монета, 17 – срібних, 2 біметалеві і 17 монет з нейзильберу).
“2012 рік запам’ятався усім безпрецедентною подією в нумізматичному світі України та Польщі – випуском спільної монети з подвійним номіналом у 10 гривень та 10 злотих, створення якої відбувалося під керівництвом Національного банку України. Монета відкарбована зі срібла, входить до набору з двох пам`ятних монет, укладених у спільну капсулу, була одночасно введена в обіг обома державами 4 червня 2012 року − за кілька днів до першого матчу Євро 2012”, − повідомила Віра Ричаківська. Також вона зазначила, що загалом тематика випуску пам’ятних монет України дуже різноманітна: випускаються монети, присвячені видатним особистостям та подіям, пам’яткам української історії, на підтримку міжнародних програм тощо. На сьогодні започатковано 28 серій, введено в обіг понад 560 пам’ятних монет України.
За результатами таємного голосування комісії на другому етапі Конкурсу перемогу присуджено таким монетам:
- у номінації “Краща монета року” – “Українська лірична пісня”, срібло, номінал 10 грн., нейзильбер, номінал 5 грн., автори ескізів: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук;
- у номінації “Унікальне ідейне рішення” – “УЄФА. Євро 2012. Україна-Польща”, срібло, номінал 10 грн., автори ескізів: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук;
- у номінації “Найкраще художнє рішення” – “Мальва”, золото, номінал 2 грн., автор ескізів - Володимир Дем`яненко.