Головне управління ДФС у Вінницькій області нагадує платникам про основні аспекти трансфертного ціноутворення, правила формування яких було змінено з 1 січня 2015 року. Основний світовий стандарт для трансфертного ціноутворення – принцип «витягнутої» руки, сутність якого наведено у пп. 39.1.2 та п.39.1.3 Податкового кодексу: обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який приймає участь у контрольованих операціях вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої» руки, якщо умови контрольованих операцій не відрізняються від умов, застосовуваних між непов’язаними особами в співставних неконтрольованих операціях. Тобто, якщо умови контрольованих операцій відрізняються від умов, застосовуваних між непов’язаними особами, прибуток коригується на різницю між звичайною ціною та договірною.
Наразі у законодавстві конкретно вказано, які операції вважаються контрольованими та зазначено, що це для цілей нарахування податку на прибуток. Отож, контрольованими операціями є:
- господарські операції, що здійснюються із пов’язаними особами – нерезидентами;
- господарські операції з продажу товарів через комісіонерів-нерезидентів;
- господарські операції, які впливають на об\'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), яка включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Крім того, з метою запобігання навмисному виведенню операцій з-під контролю до контрольованих операцій віднесено сукупність операцій між пов’язаними особами із залученням посередників, які не є пов’язаними з ними особами, не виконують у цих операціях істотних функцій, не використовують істотних активів та не несуть істотних ризиків.
Господарські операції визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються дві умови:
- річний загальний обсяг доходу платника або його пов’язаних осіб від усіх видів діяльності, який враховується при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток перевищує 20 млн.грн.
- обсяг таких господарських операцій платника або його пов’язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн.грн. (без ПДВ) або 3% доходу, що враховується при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Перевірки контрольованих операцій можуть тривати до 18 місяців, а строк давності для нарахування податкових зобов’язань складає до 7 років.